Motoryzacja

Samodzielne lakierowanie felg aluminiowych

Felgi są jednym z elementów, które potrafią w diametralny sposób zmienić wizerunek całego samochodu – w większości przypadku wystarczy już sama wymiana felg na te wykonane z lekkich stopów i w rozmiarze większym od seryjnego, aby samochód zaczął zwracać na siebie uwagę na ulicy. Jak jednak wygląda kwestia zmiany koloru felg aluminiowych?

Zmieniamy kolor felg na dowolny!

W większości przypadków felgi dostępne w sprzedaży mają kolor srebrny bądź czarny. Wszelkie inne kolory są przeważnie inwencją twórczą ich właścicieli. Decydując się na zakup felg aluminiowych z drugiej ręki, bądź chcąc zmienić kolor już posiadanych felg mamy 3 możliwości ich pomalowania:
1) malowanie proszkowe
Jest to co prawda najtrwalszy sposób lakierowania felg, jednak zarazem najdroższy. Musimy się w tej opcji liczyć z wydatkami na poziomie przynajmniej 100-150 złotych za każdą felgę. W większości przypadków oddajemy całe felgi do specjalisty i już po kilku dniach cieszymy się pomalowanymi i odnowionymi felgami.
2) malowanie pistoletem lakierniczym
Druga możliwością jest lakierowanie zwykłym pistoletem lakierniczym – wbrew pozorom jest to również droga metoda i ciężko znaleźć lakiernika, który podjąłby się polakierowania felg aluminiowych łącznie z ich wcześniejszym przygotowaniem, a zarazem dałby gwarancję na swoją pracę.
3) malowanie felg sprayem
Ostatnią z możliwości jest lakier do felg w postaci sprayu. Taki lakier do felg możemy kupić już za kilkanaście złotych (przeważnie potrzeba 2-3 puszek na komplet czterech felg aluminiowych). Może się to zatem wydawać bardzo budżetowym sposobem, którego trwałość tym samym będzie niewielka – nic z tych rzeczy!
Przy lakierowaniu felg aluminiowych sprayem istotne jest, aby był to lakier do felg, a nie zwykły lakier akrylowy – tym samym jego przyczepność do aluminiowego podłoża jest większa i zapewnia nam on znacznie lepszą trwałość.

Umiejętności?

Do samodzielnego polakierowania felg aluminiowych lakierem do felg w sprayu nie potrzeba specjalnych umiejętności – wystarczy nam odrobina zdolności manualnych polegająca na przygotowaniu podłoża pod malowanie, tj. zmatowieniu go oraz odtłuszczeniu przy pomocy specjalnego zmywacza silikonowego lub przynajmniej benzyny ekstrakcyjnej, a następnie równomiernym naniesieniu lakieru w kilku cienkich warstwach na powierzchnię wszystkich felg.

Co z oponami? – Czy konieczne jest ich ściągnięcie do lakierowania sprayem?

Podstawowym pytaniem wielu osób przy zakupie lakieru do felg w sprayu jest to dotyczące opon – czy można lakierować felgi z oponami czy też konieczne jest ich ściągnięcie co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Co prawda polecane jest zdjęcie opon, gdyż znacznie ułatwia to pracę w związku z brakiem obaw o możliwość uszkodzenia powierzchni opony, czy to przy użyciu papieru ściernego, szczotki drucianej (przy bardziej utlenionej powłoce felg) czy też w postaci ubrudzenia boku opony farbą. Jeżeli jednak nie chcemy ściągać opon to również możemy bez obaw pomalować felgi zaklejając jednak dokładnie opony z każdej strony!
Lakier do felg dostępny jest w sklepie Lakiery24.com

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/co-mozna-miec-w-bagazu-podrecznym/ zobacz Drewniano stalowy hoker w stylu loft