Dom i Wnętrze

Drzwi przesuwne – zalety i wady

Zamontowanie drzwi w małych ciasnych pomieszczeniach, na przykład w korytarzu, może być bardzo kłopotliwe. W takim przypadku tradycyjne drzwi rozwierane są zazwyczaj mało praktycznym rozwiązaniem, które zajmuje zbyt dużo miejsca.

Jak działają drzwi przesuwne?

Ten rodzaj drzwi otwiera się i zamyka wzdłuż linii ściany, do której zostały zamontowane. Rozwiązanie jest bardzo proste w montażu. Można je wykonać w czasie budowy domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować je także w trakcie przeprowadzania remontu. Wybór konkretnego sposobu montażu będzie uzależniony od tego, czy ściany już stoją, od miejsca dostępnego na przesunięcie skrzydła oraz szerokości otworu drzwiowego.
Ten typ drzwi może być montowany na praktycznie wszystkich ścianach, także po ich zbudowaniu. W tym celu wystarczy pozostawić otwór drzwiowy o odpowiedniej wielkości oraz wygospodarować przestrzeń niezbędną na przesunięcie drzwi. Skrzydło przesuwa się po prowadnicy, która może zostać zamocowana na ścianie lub na suficie.

Zalety drzwi przesuwnych

Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście oszczędność miejsca. W niektórych pomieszczeniach po prostu nie ma wystarczająco dużo przestrzeni, aby wykorzystać drzwi rozwierane. Może to dotyczyć na przykład wejścia z wąskiego korytarza do małej łazienki. W takim przypadku jest to funkcjonalne rozwiązanie, które w dużym stopniu zwiększy wygodę mieszkańców domu.
Kolejną zaletą, która wyróżnia drzwi przesuwne, jest również ich stosunkowo estetyczny wygląd. Takie drzwi są na pewno oryginalne i mogą stanowić ozdobę wnętrza. Zamontowanie dużych drzwi tego typu jest dobrym pomysłem na efektowne oddzielenie kuchni i salonu. W takim przypadku warto zastosować przeszklone skrzydła, które będą się prezentować wyjątkowo efektownie. Na takie rozwiązanie warto również zdecydować się w przypadku wyjścia na balkon lub taras. Przeszklone drzwi przesuwne będą nie tylko wygodne, ale także bardzo dobrze doświetlą pomieszczenie.

Wady

Przy montażu tego typu drzwi trzeba liczyć się z tym, że przesuwające się skrzydło będzie zajmowało ścianę. W tym miejscu nie da się więc ustawić żadnych mebli. Aby uniknąć problemu można zdecydować się na montaż drzwi w kasecie, ale to z kolei będzie bardziej pracochłonne.
Osoby, którym zależy na jednolitym wyglądzie wszystkich pomieszczeń muszą również liczyć się z problemami z dobraniem identycznych skrzydeł do drzwi rozwieranych i przesuwnych. Na szczęście te drugie cieszą się coraz większą popularnością, więc na rynku pojawia się większy wybór produktów.

Czy warto?

Decyzja o montażu drzwi przesuwnych powinna być przede wszystkim dobrze przemyślana. Na pewno wybór tego rozwiązania będzie uzależniony od wielkości oraz rozmieszczenia pomieszczeń. Warto mieć dokładną wizję efektu, który chce się osiągnąć w ten sposób. Decyzję na pewno ułatwi duży wybór różnych ciekawych rozwiązań, które są obecnie dostępne. Pozwolą one na znalezienie drzwi, które będą jednocześnie praktyczne i staną się ciekawą ozdobą wnętrza.

Previous ArticleNext Article
ynk.com Industrialny hoker z oparciem do wyspy Industrialna półka wisząca do łazienki w stylu loft