Ciekawe

Gdzie organizowane są kursy spadochronowe?

Każdy, kto marzy o poznaniu techniki skoków ze spadochronem, może zapisać się na kurs spadochronowy. Zwykle kursy tego typu organizowane są przy każdym aeroklubie, dlatego też to tam trzeba szukać informacji o planowanym terminie ich rozpoczęcia. Warto więc wiedzieć, jak przygotować się do takiego szkolenia.

Etap naziemny

Wszystkie kursy spadochronowe składają się z dwóch etapów. Podczas pierwszego z nich kursanci nie wzbijają się w powietrze i nie wykonują skoków. Etap ten obejmuje bowiem szkolenie teoretyczne, które zwykle odbywa się w siedzibie aeroklubu. Podczas tego szkolenia osoby uczące się na skoczków spadochronowych poznają: przepisy prawne związane z lotnictwem, techniki układania ciała w czasie lotu, składania spadochronu czy zabezpieczenia sprzętu po skoku.
Zanim kursanci oddadzą swój pierwszy skok przechodzą też w ramach kursu spadochronowego szkolenie na sali gimnastycznej. Do szkolenia tego nie wymaga się posiadania ponadprzeciętnej sprawności fizycznej. Wystarczy, że jesteśmy w stanie wykonać podstawowe ćwiczenia, które pomogą nam przygotować się do oddania naszego pierwszego skoku.

Etap powietrzny

Po zakończeniu kursu teoretycznego przyszli skoczkowie mogą wybrać się wraz z instruktorami na lotnisko aeroklubu i oddać swój pierwszy skok. Obecnie zaleca się, by był on wykonywany w tandemie. Co prawda, w tandemie może skakać nawet ta osoba, która nie przeszła szkolenia teoretycznego, jednak podczas kursu istnieje wskazanie, by skoki również rozpoczynać w ten sposób.
Podczas pierwszego skoku spadochronowego kursantowi towarzyszą bowiem silne emocje i istnieje zbyt wysokie ryzyko, że nie poradzi on sobie ze stresem. Gdy pierwszy skok przebiegnie bez przeszkód, kolejne skoki są oddawane samodzielnie.

Certyfikat i uprawnienia

Ukończenie kursu spadochronowego jest możliwe na dwa sposoby. Jego uczestnik może bowiem zakończyć go po otrzymaniu certyfikatu potwierdzającego zdobycie nowej umiejętności lub też zdecydować się na wykonanie dodatkowych kilkunastu samodzielnych skoków i otrzymać dzięki temu uprawnienia instruktora spadochronowego.
Kurs spadochronowy nie obejmuje jednak kosztów oddania dodatkowych skoków, dlatego też każdy z nich trzeba dodatkowo opłacić. Pocieszający może być jednak fakt, że najdroższe są pierwsze skoki i każdy kolejny z nich kosztuje już coraz mniej. Nie mniej jednak chęć uzyskania uprawnień do nauczania innych techniki skoków spadochronowych znacznie uszczupla nasz budżet, gdyż uprawnienia te można uzyskać dopiero po oddaniu co najmniej 20 udanych skoków.
Tekst powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia

Previous ArticleNext Article
https://holard.net/eleganckie-i-nowoczesne-kwietniki-do-salonu-zielona-przestrzen-w-miejskim-stylu/ upe-printco.pl pnet.org