Dom i Wnętrze

Zalety ogrodów zimowych

Przydomowe ogrody zimowe prezentują się zachwycająco i urokliwie w porze roku, w której wokół trudno zobaczyć jakąkolwiek roślinność. Mimo dość sporych nakładów finansowych oraz pracy, jakich wymagają, miłośnicy roślin decydują się na ich założenie właśnie ze względu na ich niezwykły czar i wrażenie, jakie robią zarówno na domownikach, jak i na gościach. Jakie walory posiadają przydomowe ogrody zimowe? Zresztą zobacz sam jak taki ogród wygląda www.wintergarten.pl 

We własnym raju

Historia oranżerii sięga aż do XVI wieku, kiedy to tworzono specjalne pomieszczenia, by chronić przed zimą drzewka cytrusowe. Stąd też inna nazwa ogrodów zimowych. Pierwotnie były one przywilejem jedynie królów i szlachty, zaś obecnie każdy, kto tylko posiada odpowiednie warunki, może stworzyć odpowiadający jego upodobaniom ogród zimowy przy własnym domu i napawać się jego wspaniałością
Niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania są względy związane z estetyką domu. Rośliny dodają mu charakterystycznego klimatu w mroźnej porze roku, ale także mogą zdobić przez cały rok.Z pewnością nikt z gości nie przejdzie obojętnie wobec wypielęgnowanej i zadbanej oranżerii. Dodatkowo taka przestrzeń powiększa powierzchnię użytkową wnętrza. Zimą można tam wspominać ciepłe pory roku, napawając się pięknem roślinności.

Ogród zimowy a mikroklimat domu

Ponadto ogród zimowy doskonale wpływa na mikroklimat domu. Sprawia, że powietrze zyskuje odpowiednią wilgotność, dzięki czemu oddycha się lekko i głęboko. To szczególnie ważne w domach alergików czy astmatyków. Co więcej, rośliny produkują dużo tlenu, a to również pozytywnie wpływa na zdrowie domowników, na przykład na pracę mózgu i innych organów. Zieleń kojąco działa na wzrok, który codziennie po kilkanaście godzin jest utkwiony w monitorze komputera. Ponadto kolor ten poprawia nastrój i pozytywnie wpływa na psychikę.
Do walorów ogrodów zimowych można również zaliczyć fakt, że pozwalają one na uprawę nie tylko roślin pospolitych, ale także różnorodnych gatunków egzotycznych, na przykład tych przepięknie kwitnących. Trzeba włożyć sporo pracy i zaangażowania, by uzyskać oczekiwany efekt, ale ten wysiłek jest z pewnością tego wart. Uprawa takich wymagających roślin daje ogromną satysfakcję hobbystom, którzy kochają swoje okazy.
Dodatkowo trzeba wspomnieć także o tym, że ogrody zimowe znacznie uatrakcyjniają styl i architekturę domu, czyniąc ją kreatywną i oryginalną. Nim jednak zdecydujemy się na budowę takiego pomieszczenia, należy sprawdzić, jakie sprawy formalne i pozwolenia się z tym wiążą, by móc bez przeszkód  cieszyć się pięknem zieleni w czasie najbardziej ponurych pór roku.

Previous ArticleNext Article
Metalowy stojak na papier toaletowy loft live.pl legal.com.pl