Ciekawe

Biuro rachunkowe w Katowicach

W obecnych czasach coraz więcej osób prowadzi własną działalność gospodarczą. Gabinety lekarskie, usługi graficzne, redakcja i korekta tekstów, praca w IT i wiele innych opierają się właśnie na takiej formie zatrudnienia, czyli właściwie na samozatrudnieniu. Działalność jednoosobowa to nie lada wyzwanie. Z reguły potrzebna jest pomoc w prowadzeniu rachunkowości. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą biura rachunkowe. Jednak wyżej opisane przypadki stanowią tylko pewną część zleceniobiorców, ponieważ z usług biur rachunkowych korzysta wiele firm i spółek.

Jakie usługi?

Usługi świadczone przez biura rachunkowe w Katowicach podzielić można na trzy kategorie: księgowość, kadry i płace oraz doradztwo. Do pierwszej kategorii zalicza się prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz księgi przychodów i rozchodów, rozliczanie podatku od towarów i usług VAT. Niektóre biura mogą oferować pomoc w zakładaniu i przekształcaniu spółek. Wiele zajmuje się doradztwem podatkowym i obsługą kadrowo-płacową. Obsługa kadrowo-płacowa obejmuje m.in. sporządzanie list płac i rachunków dla umów cywilno-prawnych. Jeszcze inne firmy mają w zakresie swoich usług windykację oraz reprezentowanie w urzędach (np. w urzędzie skarbowym czy ZUS-ie). Biuro rachunkowe Katowice świadczy usługi dla firm i klientów indywidualnych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo biur rachunkowych. Na szukanie i wybór tego odpowiedniego warto poświęcić czas. Na początku dobrze zwrócić uwagę, w czym dane biuro się specjalizuje, tzn. jakiego rodzaju firmy obsługuje. Doświadczenie w prowadzeniu rachunkowości danego typu działalności zwiększa szansę na to, że rachunki są dobrze prowadzone. Kolejną ważną rzeczą jest certyfikat księgowy, który biuro powinno posiadać. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi błędami warto dowiedzieć się, czy dana firma ma aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Lepiej wybierać takie biura, które posiadają OC.

Gdzie szukać?

Większość biur ma swoje strony internetowe. Z nich dowiemy się o zakresie usług i znajdziemy dane kontaktowe, takie jak telefon czy mail. Czasem warto zapytać znajomych, czy znają biura godne polecenia.

Centrum Informacji Księgowej i certyfikowane biura rachunkowe

UNION Biuro rachunkowe z Katowic oferuje usługi na najwyższym poziomie. Księgowość w Katowicach ciągle się rozwija. Znajdziemy kilkanaście firm, które oferują doradztwo rachunkowe.
Biura rachunkowe mają możliwość otrzymania certyfikatu jakości. Zajmuje się tym specjalnie powołana jednostka – Centrum Informacji Księgowej. Przygotowuje ono zestawienie certyfikowanych biur na terenie całego kraju (wyszukiwanie przez województwa). Na tej liście znajdziemy niejedno biuro rachunkowe z Katowic.
Za pośrednictwem CIK-u można nie tylko zweryfikować daną firmę, ale także wystawić i przesłać swoją opinię dotyczącą jakości świadczonych usług. Za pośrednictwem strony www.cik.org.pl można sprawdzić, czy osoba wykonująca zawód księgowego posiada wiedzę potwierdzoną odpowiednimi dokumentami, jak np. certyfikat księgowy czy uprawnienia doradcy podatkowego.

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecje netrza.pl ndo.pl