Dom i Wnętrze

Wielkie okna i sztuka

Sztuka coraz bardziej wkracza do naszego życia codziennego. Przenika rozmaite zakamarki rzeczywistości. Towarzyszy nam poprzez przedmioty, których używamy na co dzień oraz poprzez miejsca, w których przebywamy i mieszkamy. Przedostaje się do wnętrz i do ogrodów. Staje się podstawą dla ich kreowania. Od podstaw, od spektakularnego pomysłu, od oryginalnego konceptu artystycznego.

Okna jako podstawa konstrukcji

Współczesna sztuka opiera się na wizji. Na śmiałym spojrzeniu na rzeczy i ujrzeniu ich z odmiennej perspektywy. Często – na odwróceniu proporcji. Na przykład okna, które stanowiły tylko dodatek czy też dopełnienie całości architektonicznej, stają się jej podstawą. Na okna-internorm.pl przekonamy się o tym, że mogą one tworzyć charakter domu. Okna pasywne marki Internorm w dużej mierze wyznaczą styl tworzonej architektury – zarówno od środka jak i z zewnątrz.

Wielkopowierzchniowe okna

Przykładem zmian zachodzących w budownictwie i twórczego nawiązywania do sztuki jest moda na okna wielkopowierzchniowe. Nawiązują one do sztuki XX wieku. Przechowują ducha rozwiązań konstruktywistycznych i minimalistycznych.
Ale także można czytać je szerzej – w odniesieniu do malarstwa abstrakcyjnego z fazy geometrycznej. Przecież stanowią podkreślenie tego, że czysta forma to podstawa. Okna jako wielkie płaszczyzny, wypełnione naszym światem. Nic więcej nie jest tutaj potrzebne. Architektoniczna redukcja formy i treści. Sztuka i życie zespolone w jednym projekcie.

Okna, świat i światło

Wielkopowierzchniowe okna mają jeszcze tę zaletę, że zapewniają nam dostęp naturalnego światła. W ten sposób zmniejsza się zapotrzebowanie na sztuczne światło, co sprzyja oszczędzaniu na rachunkach. W dodatku zapewniają one fantastyczne połączenie z otoczeniem. To ważne, gdy obok domu mamy ogród, który dzięki wielkim oknom stworzy całość z wnętrzami.

Previous ArticleNext Article