Brakujące elementy uzębienia nie dodają uroku – wręcz przeciwnie: sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, rzadko się uśmiechamy. Niestety, okazuje się, że braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny. Brak nawet jednego zęba sprawia, że zmienia się sytuacja w łuku zębowym. Brak zęba jest powodem rozluźnienia innych zębów w szyku, zaczynają się one rozsuwać. Dodatkowo tracą one stabilne podparcie z obu stron. W takich przypadkach często zdarza się, że zęby zaczynają chwiać się – stąd tylko krok do ich wypadania. Na szczęście medycyna przychodzi nam z pomocą. Istnieje wiele sposobów na uzupełnienie ubytków w szczęce.
Przyczyny utraty zębów
Jednym z najczęstszych powodów utraty zębów jest nieszczęśliwy wypadek. Silne uderzenie (np. podczas uprawiania sportów) może sprawić, że ząb ukruszy się, złamie lub wypadnie w całości. Zęby mogą wypadać również w wyniku chorób. Powszechnym problemem jest w tym wypadku paradontoza, na którą nie ma skutecznego leku. Chorzy mogą działać jedynie profilaktycznie poprzez stosowanie odpowiednich past czy płynów do płukania ust. Zęby wypadają także w podeszłym wieku – ma to związek z procesem cofania się dziąseł, osłabieniem organizmu, brakiem wapnia.
Sposoby na uzupełnienie ubytków
Współczesna medycyna oferuje wiele metod uzupełniania luk w łukach zębowych. Konkretne metody dobierane są podczas spotkania pacjenta i stomatologa. Podczas podejmowania decyzji brane są pod uwagę następujące czynniki: stan zdrowia pacjenta, przeciwwskazania zdrowotne, zasadność użycia konkretnego materiału protetycznego, również cena. Do niedawna najpopularniejszym sposobem uzupełniania luk były mosty i protezy. Mosty protetyczne stosowane są w przypadku braku jednego lub dwóch zębów. Są to specjalistyczne nakładki imitujące zęby, które zakłada się na dwa, sąsiadujące z luką zęby. Zęby te muszą być odpowiednio spreparowane: zazwyczaj piłuje się ich wierzchnią część. Proteza zębowa stanowi cały łuk zębowy, wykonany z materiałów protetycznych. Protezy wykorzystywane są najczęściej u osób starszych i oferowane, gdy brak większości zębów lub gdy są one chore i łamliwe. Protezy tworzy się w pracowniach protetycznych (np. akrylu). Początkowo pobierany jest gipsowy wycisk szczęki. Dobierany jest również kolor sztucznych zębów. Podczas kilku kolejnych wizyt pacjent i lekarz dopasowują sztuczną szczękę tak, aby nie uwierała ona pacjenta i umożliwiała normalne mówienie czy przeżuwanie.
Czytaj więcej: dental4you.pl.