Ciekawe

Soczewki toryczne, czyli jakie?

Astygmatyzm to często spotykana wada wzroku, jeszcze do niedawna skazująca cierpiące na nią osoby na noszenie okularów, często o niezbyt estetycznie wyglądających, grubych szkłach. Dziś możliwości jest znacznie więcej, a to za sprawą soczewek torycznych – szkieł kontaktowych stworzonych z myślą o astygmatykach…

Soczewki toryczne – czym są?

Soczewkę toryczną od powszechniej używanych soczewek sferycznych, stosowanych w celu korekcji krótko lub nadwzroczności, różni kształt zastosowanego szkła, który w jej przypadku przypomina obwarzanek. Technologia zastosowana w soczewkach dla astygmatyków jest znacznie bardziej zaawansowana niż  w soczewkach sferycznych, przez co są one niestety droższe. Różne moce refrakcyjne w przekroju pionowym i poziomym pozwalają na skorygowanie specyficznych dla niezborności nieprawidłowości.

Soczewki toryczne – dla kogo?

Soczewki to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie godzą się z ograniczeniami, jakie wiążą się z noszeniem okularów. W przeciwieństwie do tych drugich nie parują, nie ograniczają pola widzenia, można uprawiać w nich sport i nosić okulary przeciwsłoneczne. Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt estetyczny. Nie każdy dobrze czuje się w okularach, natomiast szkła kontaktowe zapewniają naturalny wygląd – istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że nikt nie zauważy wówczas, że mamy jakąkolwiek wadę wzroku, chyba że sami komuś o tym powiemy. Soczewki toryczne mogą okazać się wybawieniem zwłaszcza w przypadku dużych wad wzroku, które wymagają noszenia okularów o grubych szkłach, a to nadaje twarzy bardzo nienaturalnego wyglądu, czego nie można powiedzieć o samym soczewkach.

Jakie soczewki toryczne wybrać?

Podobnie jak w przypadku standardowych szkieł, soczewki toryczne dzielą się przede wszystkim na jednodniowe i miesięczne. Pierwsze z nich nie wymagają pielęgnacji, są najbardziej higieniczne i wygodne. Po prostu wyrzucamy je po dniu użytkowania. Niestety są przy tym droższe, dlatego stosuje się je zazwyczaj w podróży, do uprawiania sportu lub w przypadku okazjonalnego noszenia. Soczewki miesięczne natomiast wymagają zdejmowania na noc i przechowywania w pojemniczku wypełnionym płynem, dlatego oprócz samego kosztu soczewek do bilansu zysków i strat należy doliczyć także koszty środków do pielęgnacji, które nie należą jednak do szczególnie wygórowanych.
Ważne mogą okazać się także parametry szkieł kontaktowych. W przypadku wrażliwych oczu konieczny może okazać się wybór modeli charakteryzujących się wysoką przepuszczalnością tlenu oraz znacznym stopniem uwodnienia, tak aby zneutralizować ryzyko wystąpienia podrażnienia, zaczerwienienia i poczucia ciała obcego w oku. Jednak dla większości użytkowników, standardowe modele szkieł powinny w zupełności wystarczyć. Dopiero jeżeli zaobserwujemy regularnie powtarzające się wymienione wyżej objawy, warto metodą prób i błędów wypróbować inne modele oraz zaopatrzyć się w specjalne krople nawilżające do oczu. Więcej na soczewki24.pl.
Soczewki toryczne to wygodny i bezpieczny sposób korekcji, który w sposób niemalże idealny zapewnia prawidłowe widzenie bez potrzeby wkładania okularów.

Previous ArticleNext Article
https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/ https://beesafe.pl/porady/odstapienie-od-umowy-kupna-samochodu/ https://beesafe.pl/porady/zdane-prawo-jazdy/