Zdrowie i Uroda

Skuteczne rozwiązania na afty

Afty, zwane czasami nadżerkami, to inaczej owrzodzenia, które pojawiają się w jamie ustnej – na policzkach, języku, czasami nawet na dziąsłach. Zazwyczaj mają kilka milimetrów i są białej barwy. Ich pochodzenia jest różnorakie. Uważa się, iż główną przyczyną powstawania aft jest reakcja organizmu na konkretny czynnik. Może być nim stres, zła dieta, brak witamin i minerałów, genetyka ale i obecność np. aparatu ortodontycznego w jamie ustnej. Ponieważ afty często są bolesne, ich leczenie objawowe musi szybko przynieść ulgę. Jakie są więc skuteczne rozwiązania na afty?

Zmiana diety

Niejednokrotnie afty powstają w wyniku niedoborów witamin z grupy B. Możemy je przyjmować w formie suplementów, płukanek lub rozszerzając naszą dietę o większość warzyw, które je zawierają. Innym niedoborem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest niedobór żelaza. Ten pierwiastek znajdziemy przede wszystkim w mięsie, warto przy tym pamiętać, iż aby uzyskać wysoką przyswajalność żelaza, należy je spożywać z witaminą C (np. w owocach). Warto zrezygnować z cukrów w postaci słodkich napojów, słodyczy i tym podobnych, aby nie pogarszać sytuacji w jamie ustnej dodatkową pożywką dla bakterii.

Higiena jamy ustnej

Wśród przyczyn aft wymienia się również niedostateczną higienę w jamie ustnej. Często wynika to z drobnych ranek czy otarć, których nie łączymy z występowaniem nadżerek. Jeśli afty występują u nas często, to sprawdźmy, czy nie jest to powiązane z środkami do higieny jamy ustnej (np. płynami do płukania), których używamy. Mogą one podrażniać błonę śluzową w ustach i powodować afty. Identycznie w przypadku aparatów ortodontycznych. Ich obecność w jamie ustnej połączona z niedostateczną higieną również może sprawić, iż afty się pojawią. W tym celu należy dokładnie czyścić zęby i aparat, najlepiej irygatorem, który go nie uszkodzi, a jednocześnie usunie resztki jedzenia i płytkę bakteryjną.

Co robić, gdy mamy już aftę?

Niestety, afty bywają bolesne i utrudniają jedzenie czy mówienie. Jak się pozbyć afty lub chociażby złagodzić ból? Nim pobiegniemy do apteki, sprawdźmy naturalne rozwiązania. Nierzadko skuteczne są różnego rodzaju płukanki GUM, które zawierają szałwię czy goździki, działające kojąco na bolące miejsca. Poleca się również żele z aloesu, spraye z wodą termalną Buccotherm, czy nawet torebkę po herbacie, która ma właściwości ściągające. Doraźnie pomogą preparaty, które też łagodzą ból i niwelują ewentualny obrzęk. Tak potraktowana afta powinna samoczynnie zejść po upływie około tygodnia.
Skuteczne rozwiązania na afty znajdziesz na https://www.profimed.com/zeby-suche-ustaafty-c1733

Previous ArticleNext Article
zobacz wiecje https://letterboxd.com/Motulink1/ zobacz wiecej