Biznes

Rozwód z orzekaniem o winie – co warto wiedzieć?

Liczba rozwodów z roku na rok rośnie. Niestety, finałem znaczniej części małżeństw są burzliwe rozprawy, na których jedna ze stron obarcza całkowitą winą za rozkład pożycia swojego współmałżonka. Jakie konsekwencje ma rozwód z orzekaniem o winie? Kiedy warto się na niego zdecydować? Sprawdź!

Rozwód z orzekaniem o winie – kiedy?

Nie istnieje lista kryteriów pozwalających jednoznacznie stwierdzić, kiedy należy wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie. Do najczęściej pojawiających się w pozwach powodów takiej decyzji zaliczyć możemy przemoc fizyczną i psychiczną, nadużywanie alkoholu oraz inne nałogi, niezaspokajanie podstawowych potrzeb rodziny.

O tym, czy wnioskujemy o rozwodzie bez czy z orzekaniem o winie, należy zdecydować już na etapie składania wniosku do sądu. Decydując się na batalię ze swoim małżonkiem, należy mieć świadomość, że rozwód najprawdopodobniej nie zamknie się w dwóch czy trzech rozprawach. Dochodzenie swoich praw na sali sądowej wymaga zebrania i przedstawienia materiału dowodowego obciążającego partnera. Co ważne, w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie sąd może nałożyć na winną stronę obowiązek alimentacyjny w stosunku do byłego już partnera oraz, w niektórych przypadkach, pociągnąć ją do odpowiedzialności karnej.

Profesjonalna pomoc

Podjęcie decyzji o rozwodzie z orzekaniem o winie wiąże się z koniecznością stawienia czoła biurokracji. Odpowiednio przygotowany pozew to jedynie niewielka część dokumentów i wniosków, które trzeba będzie dostarczyć do sądu. Błędy w pismach czy niedotrzymanie terminów oznaczają przedłużanie się postępowania i dodatkowe komplikacje. Aby zaoszczędzić sobie zbędnego stresu i maksymalnie ułatwić cały proces, warto skorzystać z usług doświadczonego prawnika wyspecjalizowanego w prawie rodzinnym. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej cennych informacji.

Previous ArticleNext Article