Początek roku jest okresem, w którym corocznie musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. W większości standardowych przypadków złożenie deklaracji podatkowej nie przysparza większych problemów i możemy wygodnie zrobić to przez Internet. Problem pojawia się wtedy, kiedy musimy rozliczyć się nie z polskim, a zagranicznym fiskusem. Dla wszystkich osób pracujących za zachodnią granicą przygotowaliśmy kilka rad, dzięki którym podatki nie będą spędzać im snu z powiek.
Kiedy musimy rozliczyć się z niemieckim urzędem?
Rozliczenie podatkowe za pracę w Niemczech możemy składać do czterech lat wstecz. Podstawowym dokumentem umożliwiającym rozliczenie podatku za pracę u zachodniego sąsiada jest Besondere Lohnsteuerbescheinigung, czyli odpowiednik polskiego PIT-11. Druk każdy pracownik powinien otrzymać od pracodawcy najpóźniej do 28 lutego następnego roku. Dzięki poprawnie wypełnionej i złożonej w terminie deklaracji możemy uzyskać niemały zwrot podatku z Niemiec, który z pewnością podreperuje domowy budżet.
Pamiętaj!
Aby poprawnie wypełnić deklarację podatkową i móc ubiegać się o częściowy zwrot odprowadzonych składek, należy starannie kompletować wszystkie dokumenty, które pozwolą udowodnić poniesione koszty dodatkowe. Pamiętaj więc o tym, aby skrzętnie gromadzić nie tylko umowy zawierane z pracodawcą, ale również rachunki przedstawiające koszty dojazdu do pracy, faktury za paliwo, bilety autokarowe lub lotnicze, faktury za naprawy u mechanika.
Profesjonalna pomoc
Obawiasz się, że biurokracja może nieco Cię przerosnąć? Nie jesteś pewien, jak poprawnie wypełnić dokument w obcym języku? Pamiętaj, że nie jesteś zdany tylko na siebie. W Polsce z powodzeniem działają biura pośredniczące w kontaktach z niemieckim fiskusem. Dzięki profesjonalnej pomocy cała procedura pójdzie zaskakująco sprawnie, a Ty szybko otrzymasz należne Ci pieniądze na konto.