Dom i Wnętrze

Meble designerskie i ich wyznaczniki

Już od dłuższego czasu meble designerskie skupiają na sobie uwagę tak wśród osób zajmujących się aranżacją wnętrz, jak i wśród projektantów. Mówi się o nich coraz więcej, a ponieważ ciągle jeszcze postrzega się je jako nowość, trudno dziwić się, że nie wszystkie informacje są zgodne ze stanem faktycznym.

Styl

Gdy mówimy o meblach designerskich musimy mieć na uwadze przede wszystkim to, że wszelkie wytyczne, z jakimi mamy do czynienia, mają jedynie umowny charakter. Owszem, istnieją pewne cechy, które można uznać za wspólne dla mebli tego rodzaju, ich producenci nigdy jednak nie stawiają sobie ograniczeń, które nie byłyby możliwe do przekroczenia.
Mimo to znakiem rozpoznawczym tego typu mebli niezmiennie pozostaje prostota. To właśnie ona wyróżnia je na tle innych rozwiązań, ona też przyczynia się do tego, że meble designerskie mają tak wiele zastosowań. W ich kolejnych przykładach trudno jest doszukiwać się ozdobników, jeśli jednak na ich konstrukcję spojrzy się jako na całość, nie sposób będzie nie zgodzić się z tym, że jest ona wyjątkowa.

Meble designerskie i ich funkcjonalność

Tu dochodzimy do drugiej cechy mebli designerskich, która z czasem stała się niemożliwym do zakwestionowania ich znakiem rozpoznawczym. Cechą tą jest funkcjonalność rozumiana jako przydatność z punktu widzenia użytkownika. To właśnie docelowy odbiorca jest stawiany na pierwszym planie przez twórców mebli tego typu. On ma być z nich zadowolony i to jego satysfakcja ma kluczowe znaczenie przy pracy nad kolejnymi projektami. Z funkcjonalnością w parze idzie zresztą wszechstronność. Ta sprawia, że omawiane tu meble pasują nie tylko do różnych przestrzeni, ale i do wielu stylistyk. Są nowoczesne, jednak nawet w pomieszczeniu utrzymanym w stylu retro prezentują się wyśmienicie stając się jego ozdobą, a jednocześnie nie burząc spójności kompozycyjnej, jaka je charakteryzuje.

Previous ArticleNext Article