Ciekawe

Masaż klasyczny: pomoc na dolegliwości bólowe i stres

Stres dotyka obecnie sporej części społeczeństwa. Mało kto może o sobie powiedzieć, że nic go nie niepokoi. Niestety, konsekwencje przewlekłego stresu nie są przyjemne. Bóle głowy, napięcie karku, problemy z sercem, nerwowość – to tylko niektóre z symptomów wskazujących na to, że warto się zatrzymać i pochylić nad swoim zdrowiem.

Jak się odstresować?

Wiele osób ma swoje ulubione sposoby redukcji stresu. Dla jednych jest to słuchanie muzyki czy taniec, inni wolą spędzić czas z książką i kubkiem kawy, a jeszcze inni wybiorą się na przejażdżkę rowerową. Rozluźnieniu i wypoczynkowi sprzyja kontakt z naturą. Może więc weekendowy wyjazd z dala od miasta?
Gdy zaniedbuje się wolny czas i nie daje sobie szans na rozładowanie stresu, przykre dolegliwości bólowe się nasilają. Jak sobie wówczas pomóc? Jednym ze sposobów łagodzenia bólu jest masaż klasyczny, wykonywany przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów.

Na czym polega ten rodzaj masażu?

Jest to zbiór różnych technik mechanicznego oddziaływania na ciało człowieka. Wśród nich wyróżnić można głaskanie, oklepywanie, rozcieranie, ugniatanie, wstrząsanie czy wibracje. Zabieg zaczyna się i kończy delikatną techniką, czyli głaskaniem. W trakcie jego trwania przechodzi się do różnych metod, w zależności od konkretnej dolegliwości i od samopoczucia pacjenta.
Aby rezultaty klasycznego masażu były lepsze, do zabiegu włącza się często aromaterapię – zastosowanie mają tu pachnące olejki. Ponadto można zastosować muzykoterapię.

Masaż nie dla każdego

Pomimo wszelkich korzyści, płynących z masażu klasycznego, nie jest to zabieg dla wszystkich. Zrezygnować z niego powinny osoby, cierpiące na poważne problemy z sercem i krążeniem oraz kobiety w ciąży.
Osoby, mające stany zapalne czy gorączkę, powinny wyleczyć się przed skorzystaniem z tego zabiegu. Przy menstruacji masaż również nie jest wskazany.

Pozytywne skutki masażu

Masaż klasyczny stanowi zwykle serię zabiegów. Wraz z kolejnymi sesjami obserwuje się zmniejszenie i ustąpienie dolegliwości bólowych (np. bólu kręgosłupa czy karku), poprawę ogólnego samopoczucia i często również polepszenie jakości snu. Osoba, poddawana masażowi czuje się zrelaksowana i rozluźniona.
Elementy masażu klasycznego bywają stosowane u sportowców, aby wzmocnić mięśnie i poprawić krążenie krwi. Często również po złamaniu i długim unieruchomieniu kończyny stosuje się masaże, aby pobudzić i stymulować zastane mięśnie. Starszym osobom masaż przyniesie ulgę w bólach pleców.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Medica SPA

Previous ArticleNext Article