Dom i Wnętrze

Lampy w nowoczesnym salonie

Aranżacja nowoczesnych wnętrz rządzi się swoimi prawami. Dodatków raczej tu niewiele, zatem rolę ozdobników biorą na siebie zasadnicze elementy wyposażenia, czyli meble.

Każdy szczegół powinien być tu przemyślany i dopracowany. A oświetlenie, choć bywa postrzegane jako nieznaczący detal, urasta do rangi głównej dekoracji.

Oświetlenie punktowe

W nowoczesnych wnętrzach stawia się przede wszystkim na oświetlenie punktowe. Oczywiście żyrandole także się w nich pojawiają, ale wybiera się je z o wiele mniejszą uwagą niż abażury do lamp. Te ostatnie muszą być bowiem oryginalne i estetyczne. Styl nowoczesny rządzi się bowiem swoimi prawami. Jak wspomniano, dekoracji i bibelotów raczej w nim niewiele. Jednak za ogólny odbiór pomieszczenia odpowiadają często właśnie źródła światła. O ustawieniu lamp warto pomyśleć już na etapie projektowania wnętrza, jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Dzięki temu można bowiem rozplanować ułożenie gniazdek elektrycznych tak, by każda lampa miała do nich dostęp bez konieczności rozciągania po pomieszczeniu licznych przedłużaczy.

Jak abażury do lamp są na czasie

Przede wszystkim w tak modnej współcześnie stylistyce nowoczesnej dominuje chłodna, stonowana kolorystyka oraz materiały sztuczne. Szukając ciekawej lampy, na pewno warto zwrócić uwagę na błyszczące abażury do lamp, na przykład w kolorze białym. To jeden z najnowszych trendów, który bardzo dobrze wpisuje się w wystrój modernistycznie urządzonych wnętrz. Chętnie wybierane są również lampy z elementami srebrnymi, złotymi oraz szarymi. Ponadczasowa jest też czerń. Po tę ostatnią sięga się obecnie w oświetleniu o wiele odważniej. Dawniej kojarzono ją głównie z przygnębieniem i półmrokiem. Obecnie przełamuje ona monotonię jasnych nowoczesnych pomieszczeń, podkreślając ich charakter i zdecydowany gust domowników. Wybierając abażury do danego pomieszczenia można odważnie łączyć różne kolory, ale w przypadku kształtów zalecana jest pewna konsekwencja. To samo dotyczy materiałów. Bynajmniej nie trzeba całego pomieszczenia wyposażać w lampy z jednego kompletu, byłoby to nawet niewskazane. Niemniej jednak zbyt wiele faktur materiałów na ograniczonej przestrzeni także pozostaje w złym tonie. Wprowadza też niepotrzebny aranżacyjny chaos.

Lampa stojąca czy wisząca?

Najlepiej taka i taka. Przyjmuje się, że w nawet niewielkim salonie zmieści się kilka, czasami kilkanaście różnych źródeł światła. Zwłaszcza jeżeli pomieszczenie to połączone jest z kuchnią bądź pełni funkcję jadalni, im więcej lamp, tym lepiej. Modele wiszące sprawdzą się nad barkiem, stołem czy biurkiem. Z kolei lampy stojące bardzo dobrze prezentują się w okolicy kanapy czy salonowego fotela. W czasie poszukiwania oświetlenie, dobrze też zwrócić uwagę na to dekoracyjne. Choć w nowoczesnym salonie nie ma zbyt wiele miejsca na dodatki, to te szczególnie cenne należy podkreślić. Trudno natomiast o lepszą oprawę zdjęć, obrazów czy artefaktów niż dobrze dopasowane oświetlenie górne lub boczne.

Previous ArticleNext Article
zobacz https://bestiae.pl/transformacja-przedpokoju/ https://humpday.com.pl/industrialna-doniczka-na-nozkach-wysoka-w-stylu-loft-nowy-wymiar-zieleni-w-mieszkaniu/