Ciekawe

Lakierowanie felg

Renowacja felg to proces, który z powodzeniem możemy przeprowadzić we własnym zakresie – wystarczy lakier bądź spray do felg, odpowiednia wiedza, chęci i nieco samozaparcia. Rzecz jasna możemy zlecić to wyspecjalizowanemu warsztatowi, zwłaszcza jeżeli nie do końca czujemy się pewnie, nie zawsze jest to jednak koniecznością.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeżeli przymierzamy się do samodzielnego odnowienia felg w naszym pojeździe, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim, dopuszczalne są tylko tzw. zmiany kosmetyczne, czyli takie, które nie mają wpływu na strukturę wewnętrzną felgi. Zmiana uchodząca za zagrażającą bezpieczeństwu jazdy to już taka o głębokości milimetra wgłąb felgi. Z tego też względy prostowanie pogiętych felg nie jest dobrym pomysłem i w takim wypadku niestety pozostaje tylko wymiana.
Jako, że podczas malowania zdejmujemy koła, często zdejmujemy opony (choć można je również zabezpieczyć taśmą) oraz pozbawiamy felgi ciężarków, po wyschnięciu farby musimy pamiętać o ponownym doważeniu kół. Tak czy tak zatem, nie obędzie się bez wizyty w warsztacie samochodowym.

Samodzielne malowanie felg

Jak już wspomniano, zdjęcie opon nie jest warunkiem koniecznym, z pewnością jednak znacznie ułatwi pracę. Jeżeli zdecydujemy się na zabezpieczenie taśmą malarską, pamiętajmy, że nie każda dobrze trzymać się będzie gumy. Felgi musimy dokładnie oczyścić i zeszlifować – inaczej lakier nie będzie się trzymał powierzchni. Drobne nierówności możemy usunąć z pomocą specjalnej szpachli do felg tak, aby powierzchnia była gładka.
Rozpoczynamy od farby podkładowej, którą musimy nałożyć w kliku warstwach. Ważne jest, aby do nałożenia kolejnej warstwy przystępować dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Następnie czeka nas kolejne szlifowanie – przed nałożeniem lakieru bazowego, również w kilku warstwach. W celu uzyskania przyjemnego połysku, całość warto wykończyć lakierem bezbarwnym.

Emalia czy spray do felg?

Wybór rodzaju lakieru jest bardzo istotny i mocno zależy od tego, czy malujemy felgi aluminiowe czy stalowe. Lakiery do felg aluminiowych powinny zapewniać dodatkową powłokę chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi, w przypadku farb do felg stalowych, istotna jest ochrona przed korozją, na którą stal jest podatna.
Ważne kwestie to także wydajność i sposób aplikacji. Farba akrylowa będzie wydajniejsza od sprayu do felg, jednak sposób jej nakładania jest nieco bardziej skomplikowany.
Lakier do felg kupisz na Lakiery24.com

Previous ArticleNext Article
https://ciekawostki-porady.blogspot.com/ Metalowy stojak na papier toaletowy loft netrza.pl