Ciekawe

Tanie i efektowne wykończenie dachu

Pomimo tego, że na rynku od wielu lat dostępne są różne materiały idealnie wpasowujące się w trend współczesnej architektury i dające możliwość dopasowania dachu nie tylko pod względem kształtu czy jego koloru, to rzadko kiedy decydujemy się na rozwiązania inne niż dachówka ceramiczna. Czy blacha trapezowa może spełniać jednak porównywalną rolę?
Już na samym początku rozważań na temat wykończeń dachów trzeba wyraźnie podkreślić, że nie zawsze mamy pełną dowolność w aranżacji. Bardzo często uchwalony dla danej lokalizacji miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może określać nie tylko rodzaj możliwej zabudowy, ale również jej wygląd – w tym takie szczegóły jak maksymalny kąt dachu, jego barwę czy nawet rodzaj materiału, z którego ma być wykonany. Jest to stosowane po to, aby zabudowa na danym obszarze była w miarę stonowana i jednolita. Najczęściej do wyboru są jednak przynajmniej dwa rodzaje materiałów, które można użyć do wykończenia dachu i trzy wersje kolorystyczne. Znacznie bardziej rygorystycznie podchodzi się do zwartej zabudowy, jak i zabudowy na terenach uznawanych za zabytkowe lub mające ponadprzeciętne walory estetyczne. Warto pamiętać o tym, że pomimo tego, iż może się to wydawać zbyt dużym ograniczeniem swobody aranżacji własnej działki budowlanej, to jednak wpływa to na estetykę całego osiedla, które nie będzie zlepkiem przypadkowych i różnokolorowych budynków.

Blacha trapezowa – alternatywa dla dachówki

Jedną z najlepszych alternatyw dla tradycyjnej dachówki ceramicznej jest zastosowanie blachy trapezowej. Jest to nie tylko znacznie tańszy sposób wykończenia powierzchni naszego dachu, ale również sposób znacznie tańszy, który nie wymaga od nas specjalnych mocowań, czy technik układania – wystarczy zamówić blachę trapezową o odpowiednich wymiarach, aby w ciągu jednego dnia z powodzeniem przykryć cały dom jednorodzinny.

Różnorodność blachy trapezowej

Blacha trapezowa sprzedawana jest obecnie w wielu różnych wzorach i kolorach – możemy tym samym dobrać jej wygląd do naszych indywidualnych oczekiwań i nawet w ramach wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uczynić nasz budynek niepowtarzalnym.

Na co zwrócić uwagę kupując blachę trapezową?

Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na zakup i wykorzystanie blachy trapezowej na naszym dachu? Przede wszystkim na jej sztywność i wytrzymałość, które osiągane są nie tylko przez grubość zastosowanej blachy (najczęściej od około 0,5 do 1,25 milimetra), ale również przez wysokość profilu. Profil ten określany jest przez „T” z dodatkiem liczbowym – im jest on wyższym, tym wyższy jest profil danej blachy dachowej.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Previous ArticleNext Article
kie-pioro.pl asantuariosc.com umie.com.pl