Ciekawe

Konstrukcja dachu

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana konstrukcja dachu jest niezwykle istotna dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa całego budynku. Ze względu na to należy zawsze zwrócić szczególną uwagę na typ i jakość wykorzystywanych elementów oraz ich dopasowanie do potrzeb danego budynku.

Elementy konstrukcji dachu

Konstrukcja dachu oczywiście wygląda nieco inaczej w przypadku każdego budynku. Przy projekcie brana jest pod uwagę powierzchnia dachu, a także przeznaczenie pomieszczeń znajdujących się pod nim.

Obecnie dzięki wielu nowoczesnym rozwiązaniom można budować trwałe dachy o dużych powierzchniach, które nie wymagają stawiania wielu ścian wewnętrznych. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne zwłaszcza w przypadku hal magazynowych czy produkcyjnych, gdzie niepodzielona przestrzeń jest bardzo porządna.

Rozkład obciążenia budynku

Stworzenie projektu nawet samego szkieletu budynku jest bardzo pracochłonne. Wymaga szczegółowej analizy i szeregów obliczeń. Bardzo ważny jest właściwy rozkład obciążenia, który zapewni stabilność konstrukcji, a co za tym idzie bezpieczeństwo osób korzystających z budynku.

Na właściwy rozkład obciążenia duży wpływ ma konstrukcja dachu. Między innymi dzięki dźwigarom można z powodzeniem przenieść cześć obciążenia na ściany, filary i słupy, które stanowią główne podpory.

Jakie są rodzaje dźwigarów?

Dźwigary to są elementy konstrukcji dachu, które pomagają we właściwym rozmieszczeniu obciążenia w budynku. Dostępne są one w wielu wariantach, dzięki czemu można je idealnie dopasować do rozmiarów oraz głównych funkcji konkretnego budynku.

Najczęściej stosuje się podział dźwigarów ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Standardowo spotyka się dźwigary betonowe sprężone, drewniane oraz stalowe. Różnią się one pomiędzy sobą wytrzymałością, a także wymaganiami dotyczącymi konserwacji.

Dźwigary betonowe sprężone czy drewniane

Dźwigary drewniane są bardzo często stosowane przy budowie domów jednorodzinnych ze względu na ich stosunkowo małe rozmiary. Drewniane konstrukcje dachów są najbardziej tradycyjne, jednak nie można zapomnieć, że wymagają regularnej konserwacji, aby mogły jak najlepiej spełniać swoje zadanie przez długie lata.

Dźwigary betonowe sprężone są bardzo nowoczesnymi elementami konstrukcji. Wykazują się bardzo dużą wytrzymałością, a jednocześnie niewielkimi wymaganiami. W przeciwieństwie do drewnianych czy stalowych fragmentów konstrukcji nie wymagają częstej konserwacji. Najczęściej znajdują zastosowanie w halach, hotelach czy galeriach handlowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone hc.

Previous ArticleNext Article
https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/ Stół industrialny dębowy do salonu Industrialna dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft