Zdrowie i Uroda

Kiedy iść do lekarza?

Prawie nikt nie lubi chodzić do lekarza. Wizyty w przychodni czy w szpitalu często kojarzą się z długimi kolejkami, obecnością wielu chorych osób czy innymi niedogodnościami. Nie należy jednak wiecznie odwlekać wizyt lekarskich. W jakich sytuacjach powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu?

Ból

Zwykle pierwszym niepokojącym objawem świadczącym o chorobie jest ból. Wydawać się może, że jest on naszym wrogiem. Tymczasem, lepiej jest go traktować jako sprzymierzeńca. Jest to po prostu sygnał alarmowy nadawany przez nasz organizm, aby zasygnalizować nam, że coś jest nie tak.
Jeśli ból pojawił się jednorazowo i nie był zbyt silny – prawdopodobnie nie musimy od razu iść do lekarza. Jeżeli jednak sytuacja się powtarzała albo ból był wyjątkowo silny czy dziwny – warto sprawdzić, czego jest objawem w gabinecie lekarskim. Udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu i powiedzmy o naszych dolegliwościach.

Badania profilaktyczne

Co jakiś czas warto również pójść do przychodni pozornie bez powodu, kiedy nic nas nie boli. Raz na jakiś czas powinniśmy zrobić badania profilaktyczne. To, że czujemy się świetnie nie zawsze oznacza, że jesteśmy w pełni zdrowi. Sprawdźmy to, przynajmniej raz w roku robiąc morfologię i podstawowe badanie moczu. Raz na sześć miesięcy wybierzmy się również na kontrolę stomatologiczną. W pewnym wieku badań profilaktycznych należy wykonywać więcej – na przykład USG czy cytologię.

Niepokojące objawy i wątpliwości

Czasem nie czujemy bólu, ale niepokoją nas inne sygnały nadawane przez nasz organizm – uderzenia gorąca czy kołatania serca. Jeśli czujemy jakiś dyskomfort, zgłośmy objawy lekarzowi rodzinnemu. Nie szukajmy diagnozy w internecie. Wpisanie w wyszukiwarkę na przykład „endometrioza objawy” może wydawać się łatwym rozwiązaniem, ale bardzo wielu pacjentów po lekturze wielu forum internetowych zaczyna popadać w wielki lęk o własne zdrowie.
Pamiętajmy również o tym, że nawet jeśli dzięki wpisaniu „endometrioza objawy” dostaniemy się na jakąś stronę internetową, gdzie porad udzielają podobno lekarze, zachowajmy czujność. Żaden doktor, który profesjonalnie traktuje swoją pracę nie postawi diagnozy przez internet. Medycyna to nie matematyka – nie wystarczy sucha lista objawów, aby kogoś zdiagnozować. Lekarz musi zobaczyć pacjenta, obejrzeć go, zrobić dokładny wywiad i dopiero wówczas może coś powiedzieć o chorobach, jakie mogły dotknąć daną osobę. Zamiast przysparzać sobie nerwów internetowymi diagnostami, udajmy się do profesjonalisty w przychodni.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/przeglad-auta-z-gazem/ https://beesafe.pl/kontakt/ https://motulinka.com/kp/ubranka-dla-dzieci-i-niemowlat/buciki-niemowlece/