Ciekawe

Kasy fiskalne online wcześniej w gabinetach lekarskich

Prywatne gabinety lekarskie i placówki medyczne są jednymi z tych działalności, w przypadku których obsługa klientów indywidualnych obliguje do korzystania z urządzeń fiskalnych. Co więcej, z kasy rejestrującej trzeba wtedy korzystać niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. A przepisy fiskalne, które wejdą w życie w 2018 roku, wprowadzą obowiązek wcześniejszej wymiany tych urządzeń m.in. wśród lekarzy.

Ogólnie o procesie wymiany kas

Dlaczego wybrane grupy przedsiębiorców będą musiały wcześniej zastąpić dotychczasowe kasy rejestrujące? Konieczność ta będzie wynikała z ustanowienia w Polsce systemu fiskalizacji online. Nowe rozwiązania prawne nie tylko zmodernizują krajowy obrót gospodarczy, ale także przyczynią się do dużych zmian w sposobie prowadzenia ewidencji. Pojawią się wtedy bowiem kasy online, które zaoferują m.in. zrealizowanie e-paragonu czy współpracę z serwerami nadzorowanymi przez Ministerstwo Finansów. Natomiast część podatników zostanie zobligowana do wcześniejszego dostosowania swoich firm do obsługi klientów przy użyciu nowych urządzeń. Natomiast ostateczne terminy wdrożenia kas fiskalnych online w tych branżach zostaną określone w znowelizowanej ustawie VAT.
 

Kiedy lekarze wdrożą urządzenia online?

Zgodnie z projektem zmian we wspomnianym przed chwilą akcie prawnym, lekarze będą musieli posiadać kasy fiskalne online najpóźniej od 1 stycznia 2020 roku. Do tego samego terminu swoje urządzenia wymienią też fryzjerzy, kosmetolodzy, mechanicy, prawnicy czy budowlańcy. Natomiast nawet wcześniej modele nowego typu pojawią się obowiązkowo m.in. w warsztatach samochodowych oraz restauracjach.
Okazuje się, że za sprawą kas fiskalnych, które będą działały online, ustawodawca zyska możliwość skuteczniejszego kontrolowania podatników. Urządzenia te już od momentu fiskalizacji zaczną współpracować z systemem teleinformatycznym MF, pozwalającym na gromadzenie i analizowanie danych dotyczących czynności wykonywanych na urządzeniach rejestrujących. Ponadto, kasy online zostaną zainstalowane wcześniej w tzw. branżach wrażliwych. Chodzi tutaj o typy działalności, w przypadku których istnieje większe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w rejestrowaniu obrotu i odprowadzaniu należnych podatków.
 

Jakich technologii nie będzie trzeba wymieniać?

Co najmniej od roku na rynku fiskalnym dostępne są urządzenia rejestrujące, których w przyszłości nie będzie trzeba zastępować technologiami nowego typu. Modele te posiadają gwarancję pełnej gotowości na pracę w systemie online. W związku z tym, obecnie także niejedna kasa fiskalna do gabinetu lekarskiego zapewnia spełnienie dodatkowych wymogów technicznych w przyszłości. Urządzenie gotowe na online będzie jednak wymagało odpowiedniej modernizacji.
Unowocześnienie kasy ma polegać głównie na wyposażeniu jej we wszystkie rozwiązania technologiczne, które mają być niezbędne do prawidłowego rejestrowania obrotu w nowym systemie. Będzie to usługa płatna, przeprowadzana w terminie wskazanym przez właściciela urządzenia. Jednakże, wydatek na modernizację kasy online ready ma być mniejszy niż zakup kolejnego modelu. Przedsiębiorca będzie więc mógł obniżyć koszty dostosowania swojej firmy do nowych przepisów.

Previous ArticleNext Article
live url zobacz wiecje https://eltying.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-twoje-ulubione-miejsce-przez-caly-rok/