Dom i Wnętrze

Jak stworzyć ogród w japońskim stylu?

 

Ogrody japońskie od lat fascynują. Wiele osób marzy, by w swoim ogrodzie stworzyć japoński klimat. Jak iglaki zmienić w efektowne niwaki?

Niwaki – co to jest?

Niwaki to japońskie drzewka, które często są mylone z bonsai. Istnieją między nimi podobieństwa, ale trzeba pamiętać, że bonsai to drzewka uprawiane w donicach. Można je na lato wynosić do ogrodu, ale z założenia są to rośliny hodowane w domach. Niwaki są roślinami ogrodowymi.

Niwaki formowane są tak, by wyglądały na stare drzewa. Uzyskanie odpowiednich efektów to wieloletnia praca, która wymaga staranności, doświadczenia oraz umiejętności w kształtowaniu drzewka.

Jakie rośliny będą idealne w naszym klimacie?

Niwaki w Polsce nie muszą wyglądać dokładnie tak, jak te w Japonii. Nie chodzi o dosłowne kopiowanie lecz wprowadzenie elementów stylu do ogrodu.

Wybierając drzewka na niwaki warto skoncentrować się na rodzimych gatunkach. Trzeba jednak pamiętać, że jedne drzewka rosną szybciej, a inne wolniej. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z japońskim ogrodem powinny skoncentrować się na drzewkach łatwiejszych w hodowli.

Bardzo popularne są cisy. Świetnie wyglądają uformowane jako kule. Rosną wolno co jest ich dużą zaletą dla początkujących hodowców. Popełnione błędy można ukryć w zwartej budowie. Kolejnym drzewem, które świetnie się prezentuje jako japońskie niwaki są sosny. Świetnie nadają się do tworzenia mniej regularnych form.

Jałowce to kolejne drzewka, które chętnie zamieniane są w niwaki. Są to rośliny giętkie, wytrzymałe i długowieczne. Jałowce mają około 60 odmian, dlatego można urozmaicić ogród formami płożącymi, jak i drzewiastymi.

Jak rozpocząć formowanie?

Tworzenie niwaków w ogrodzie, który dopiero powstaje jest trudne. Dużo łatwiej formować rośliny, które rosną już od kilku lat.

Pierwszym krokiem jest usunięcia gałązek, które są zbędne. Należy rozpocząć wycinanie od góry. Każda gałązka powinna być zakończona kompozycją, która urozmaici drzewko. Igły można formować w charakterystyczne talerze oraz chmurki.

Drzewka przycina się już na przełomie marca i kwietnia. Kolejny raz przycina się je w czerwcu i lipcu, dzięki temu można dopracować kształt, który został wypracowany wczesną wiosną. Chcąc, by drzewka wyglądały pięknie i nie miały brązowych igieł należy używać do ich wzmocnienia nawozów, które zakwaszają glebę.

Niwaki nie są tak trudne w hodowli jak mogłoby się wydawać. Wyglądają bardzo dekoracyjnie i wprowadzają niesamowity klimat do naszych ogrodów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Previous ArticleNext Article
https://motulinka.com/kp/posciele/ https://absenting.com.pl/przemyslowy-szlif-w-twoim-domu-sekret-mebli-loftowych/ https://hellheaven.pl/metalowy-stojak-na-reczniki-polaczenie-funkcji-i-estetyki-w-lazience/