Zdrowie i Uroda

Idealny uśmiech dzięki licówkom

Nasze zęby nie zawsze są tak piękne, jak byśmy chcieli. Uśmiechy gwiazd, występujących w filmach zawsze są idealne i śnieżnobiałe. Czy u każdego można uzyskać taki efekt?

Dla kogo licówki?

Współczesna stomatologia ma nam wiele do zaoferowania. Jednym z rozwiązań, które może nam zaproponować są licówki, czyli cieniutkie płatki porcelany, które nakleja się na delikatnie zeszlifowane zęby. Jest to rozwiązanie, które można zastosować niemalże u każdego pod warunkiem, że ma on wyleczone zęby, wolne od próchnicy. Licówek nie można także stosować u osób, które mają nieprawidłowy zgryz, gdyż szybko może dojść do ich uszkodzenia. Przeciwwskazaniem jest także nawykowe zgrzytanie zębami, czyli bruksizm. Wykluczone powinny zostać takie nawyki jak obgryzanie paznokci czy gryzienie przedmiotów, na przykład końcówki długopisu.

Jak przebiega zakładanie licówek?

Po wyleczeniu wszystkich ubytków i przeprowadzeniu higienizacji jamy ustnej poprzez skaling i piaskowanie, stomatolog przeprowadza wywiad z pacjentem, aby zbadać jego oczekiwania. Często na tym etapie wykonywane jest także zdjęcie rentgenowskie, aby wykluczyć nieprawidłowości zgryzowe, które mogą być przeciwwskazaniem do założenia licówek. Następnie pobierane są wyciski na podstawie których przygotowuje się wizualizację uśmiechu po założeniu licówek. Jeżeli ostateczny wygląd zostanie zaakceptowany przez pacjenta, wówczas zlecane jest wykonanie licówek. Po krótkim okresie oczekiwania stomatolog przystępuje do założenia licówek. Na początku niezbędne jest cienkie zeszlifowanie powierzchni licowej zęba, do której następnie przyklejane są licówki przy użyciu specjalnego kleju. W niektórych wypadkach, na przykład przy zastosowaniu licówek addytywnych, możliwe jest pominięcie etapu szlifowania zęba, ponieważ wymagają one tylko polerowania jego powierzchni.
Licówki powiśle są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku gdy mamy wyszczerbiony przedni ząb lub gdy jest on trwale przebarwiony. Dzięki zastosowaniu licówek możemy znacząco poprawić estetykę swojego uśmiechu.

Previous ArticleNext Article