Turystyka

Czym różnią się między sobą modele butów rowerowych SPD?

Buty rowerowe to dość skomplikowane konstrukcje, których funkcjonalność – w zależności od modelu – jest bardzo zróżnicowana. Modele SPD to najpopularniejsza odmiana popularnych „rowerówek”. Ich nazwa pochodzi od akronimu skądinąd często spotykanego mechanizmu zatrzaskowego: Shimano Pedaling Dynamics.

Buty szosowe – co je wyróżnia?

Buty rowerowe SPD składają się z obuwia właściwego, podeszwy i nasadzonego na nią bloku, umożliwiającego montaż w zatrzasku pedału. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest możliwość łatwego przenoszenia ruchu z kończyny bezpośrednio na mechanizm wprowadzający rower w ruch. Dzięki temu jazda jest efektywniejsza, przy jednocześnie mniejszym zużyciu energii.

Buty szosowe (dla rowerów szosowych) to dość specyficzna forma butów rowerowych SPD. Wyróżnia się gładka podeszwa, w której zaimplementowane są najczęściej trzy otwory na montaż bloków. Gdy zostaną one przymocowane do podeszwy, chodzenie w takim obuwiu jest praktycznie niemożliwe. Niemniej taki sposób montażu i przeniesienia siły jest najefektywniejszy.

Obuwie górskie – co warto wiedzieć?

W butach górskich sposób montażu bloków jest nieco inny. Występują tutaj dwa podłużne i równoległe otwory, które o wiele lepiej sprawdzają się podczas intensywnej jazdy po zróżnicowanym terenie. Większe otwory znacznie lepiej przenoszą energię, dzięki czemu dobrze znoszą one przeciążenia i inne oddziaływania mechaniczne.

Górskie buty rowerowe SPD charakteryzują się dość sztywną podeszwą z dobrze zarysowanym bieżnikiem. Ich cechą szczególną jest dość skomplikowany system montażu, który zapewnia jak najlepsze doleganie stopy do powierzchni pedałów. Co ważne – w butach górskich przeważnie można chodzić, ale jest to zadanie dość trudne i na dłuższą metę niewygodne.

Kilka słów o obuwiu turystycznym

Osobny segment butów rowerowych stanowi obuwie turystyczne. Jest ono wygodniejsze i – bardzo często – stylizowane na wersję trekkingową. Niektóre z tych modeli posiadają nawet sznurowadła, co jeszcze bardziej upodabnia je do typowych modeli trekkingowych. Ich cechą szczególną jest dość masywna konstrukcja i trwały materiał wykonania.

Podsumowując, buty rowerowe SPD różnią się między sobą pod wieloma względami. Taki podział jest jednak konieczny ze względu na dopasowanie ich konstrukcji do specyfiki jazdy po określonym terenie. Nie bez znaczenia jest też komfort ich noszenia bez zamontowanych wcześniej zapięć i bloków rowerowych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe spd – 0.

Previous ArticleNext Article
https://motulinka.com/kp/maty-na-podloge/ https://galoo.pl/ogrzewacz-gazowy-na-taras-niezawodne-zrodlo-ciepla-pod-golym-niebem/ https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/ozdobne-poduszki/