Turystyka

Ciekawostki z życia Peru – czy wiecie, że?

Peru ma dwie stolice

Stolicą Peru jest Lima, ale w peruwiańskiej konstytucji jest też mowa o stolicy historycznej, a na tę wyznaczone zostało miasto Cusco. Mianowicie, zgodnie z artykułem 49 Konstytucji Peruwiańskiej (Constitucion Politica del Peru de 1993), Rozdział I, Tytuł II Państwo i Naród “La capital de la República del Perú es la ciudad de Lima. Su capital histórica es la ciudad del Cusco.”

Peru to kraj wielojęzyczny

Językami urzędowymi w Peru są język kastylijski, ale nie tylko. Za języki oficjalne uznaje się też tu język Quechua, Aymara i inne języki, zgodnie z prawem. Zgodnie z artykułem 48 Konstytucji Peruwiańskiej (Constitucion Politica del Peru de 1993), Rozdział I, Tytuł II Państwo i Naród “Son idiomas oficiales el castellano y, en las zonas donde predominen, también lo son el quechua, el aimara y las demás lenguas aborígenes, según la ley”.

Peruwiańskie królestwo ziemniaka – wycieczka peru boliwia chile

Peru to raj dla koneserów ziemniaka. To tu należy szukać jego początków. Za czasow Inków znano na peruwiańskich ziemiach około 1500 gatunków, obecnie zaś uprawia się ich tu ponad 3000, według niektórych danych jest ich nawet 3800.

A oprócz tego….

Na wybrzeżu Peru nigdy nie pada deszcz. Najwyżej położone jezioro żeglowne na świecie to Titicaca o powierzchni 8.100 km kwadratowych, których znajduje się na wysokości 3.850 m n.p.m. Najwyżej położona kolej na świecie to trasa pociągu zbudowana przez Ernesta Malinowskiego, która przechodzi przez Przełęcz Ticlio na wysokości 4.818 m n.p.m. Trasa przebiega na linii Lima-Huancayo Tradycją Peru są tańce.

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/jak-zaplacic-akcyze-za-samochod/ https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/ live url