Ciekawe

Aparat ortodontyczny a mycie zębów

Z krzywym zgryzem najlepiej i najszybciej radzą sobie stałe aparaty ortodontyczne. Montuje się je na zębach pacjentów, by po upływie paru miesięcy czy lat mogły one wyprostować całe uzębienie. Samo noszenie aparatu jest jednak dość kłopotliwe, zwłaszcza jeśli chodzi o higienę jamy ustnej.
Druciki i metalowe elementy występujące na zębach sprzyjają bowiem zaleganiu różnych resztek jedzenia, które ciężko jest usunąć nawet przy pomocy dobrej szczoteczki do zębów. Jak zatem pielęgnować swoją jamę ustną, mając założony aparat ortodontyczny? Czy można to sobie jakoś ułatwić?

Zalecenie 1 – bardzo dokładne szczotkowanie

Posiadacze aparatów ortodontycznych muszą ze szczególną dokładnością pielęgnować swoją jamę ustną. Powinni w taki sposób korzystać ze szczoteczek do zębów, aby czyścić nimi zarówno powierzchnie zębów, jak i wszystkie elementy samych aparatów. Do tego celu przydadzą się specjalistyczne urządzenia. Istnieją bowiem specjalne szczoteczki, które przeznaczone są właśnie do mycia aparatów.

Zalecenie 2 – stosowanie wyciorków

Wyciorek to potoczna nazwa dla specjalnej szczoteczki do zębów, charakteryzującej się stożkowatą końcówką. Pozwala ona na dotarcie do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej oraz przy okazji na wyczyszczenie samego aparatu. Wyciorki dostępne są w dwóch formach. Pierwszy model tej szczoteczki jest stały, podczas gdy drugi zawiera wymienne końcówki i tym samym bywa znacznie praktyczniejszy.

Zalecenie 3 – stosowanie szczoteczek do czyszczenia „ogólnego”

Całe szczotkowanie zębów warto rozpocząć od zastosowania szczoteczki przeznaczonej do pielęgnacji „ogólnej”. Ma ona większą główkę, dlatego potrafi objąć nawet kilka zębów za jednym razem. Oczyszcza się nią duże powierzchnie uzębienia oraz aparatów.

Zalecenie 4 – dodatkowa higiena jamy ustnej

Często jednak samo korzystanie ze szczoteczek do zębów nie jest wystarczającym zabiegiem. Można natomiast poprawić jego efektywność, uzupełniając swoją codzienną pielęgnację nitkowaniem oraz specjalnymi płukankami. Z nici dentystycznych należy korzystać przed samym myciem zębów. Docierają one do wąskich przestrzeni występujących między zębami i wyciągają z nich resztki żywności. Płyny do płukania jamy ustnej odświeżają oddech i przywracają prawidłowe pH. Pielęgnacja złożona z tych trzech elementów zawsze będzie najbardziej skuteczna.
Mimo tego, iż pielęgnacja zębów, na których pojawił się stały aparat ortodontyczny jest nieco utrudniona, warto zawsze zdecydować się na leczenie zgryzu. Ten krzywy wraz z upływem lat może sprawiać coraz większe problemy.
Więcej informacji znajdziesz na stronie szczoteczki do zębów

Previous ArticleNext Article
zobacz https://beesafe.pl/porady/obowiazkowe-wyposazenie-samochodu/ zobacz