Górnictwo w Polsce boryka się z wieloma problemami – najpoważniejszym z nich jest stale niedostateczny poziom bezpieczeństwa zapewniany pracownikom. W Polsce każdego roku ginie kilkunastu górników – zazwyczaj śmierć jest wynikiem zawalenia się chodników, ale także podziemnych pożarów czy wybuchów metanu.
Dawniej do wykrywania tego śmiercionośnego gazu wykorzystywano kanarki – niewielkie ptaszki transportowane były w klatkach pod ziemię. Kiedy przestawały świergotać znaczyło, że wyczuwały trujący gaz, niewyczuwalny dla człowieka.
Mierniki metanu
Obecnie technologia znacząco poszła do przodu – w kopalniach wykorzystywane są przede wszystkim mierniki metanu, które pokazują stężenie tego śmiercionośnego gazu. Jeśli stężenie jest przekroczone mierniki powinny alarmować górników do natychmiastowej ucieczki z miejsca zagrożenia. Obecnie mierniki metanu w Polsce to zazwyczaj przestarzałe urządzenia, które niejednokrotnie okazują się zawodne w walce z zagrożeniami. Kilkukrotnie stało się to przyczyną śmierci wielu górników. Niemożność zakupienia nowszych urządzeń sprawia, że trzeba było poszukiwać zabezpieczenia w innych zagadnieniach. Skupiono się głównie na skutecznej wentylacji chodników.
W kopalniach istnieją dwa rodzaje szybów – pierwsze służą do wywożenia górników pod ziemię specjalistycznymi windami. Drugi typ szybów odpowiada za skuteczną wentylację i dostarczanie górnikom świeżego powietrza z powierzchni ziemi. Skuteczność działania szybów wentylacyjnych jest kluczowa dla bezpieczeństwa oraz zdrowia górników. Ich nieprawidłowe działanie w najlepszym przypadku doprowadzi do wzrostu temperatury w chodnikach i zmniejszenie komfortu pracy. Jeśli jednak będą one niesprawne może dojść do gromadzenia się metanu.
Dobór wentylatora jest kluczowy – powinny być one wykonane z trwałych elementów, odpornych na działanie wilgoci, rdzy.