Ciekawe

Wszystko o złomie stali

Ten tekst poświęcony jest tematyce związanej ze stalą. Przedstawione będą różne rodzaje stali, procedura jej złomowania a także opisane punkty skupu. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych tą tematyką na zapoznanie się z poniższą treścią.

Definicja i podział złomu stali

Zacznijmy od tego czym tak właściwie jest złom? Otóż jest to nazwa przedmiotów metalowych, które są przeznaczone do wykorzystania w procesie zwanym recyklingiem poprzez ich ponowne złomowanie (przetopienie). Jeżeli chodzi o złom stali to dzieli się on na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest złom stali wsadowy, który posiada dokładnie takie wymiary, skład chemiczny oraz jest pod taką postacią, że można go bezpośrednio wykorzystać jako wsad w piecach hutniczych. Drugim rodzajem złomu stali jest złom niewsadowy, czyli taki, który musi zostać poddany obróbce termicznej lub mechanicznej w celu uzyskania potrzebnych wymiarów, masy i postaci przed wykorzystaniem go jako wsadu w piecu hutniczym. Tu również mamy pewien podział, mianowicie złom stali niewsadowy może być ciężki i lekki. Pierwszy z nich ma minimalną grubość 6 milimetrów. W jego skład wchodzą grube rury, pręty metalowe itp. Złom lekki ma maksymalną grubość 4 milimetrów i jego doskonałym przykładem może być blacha.

Jak wygląda sprawa skupu stali?

Wiecie czym jest złomowisko stali? Jest to specjalne miejsce, w którym składowana jest nieużyteczna stal. Gromadzona jest na specjalnych placach poprzez uruchomienie punktu skup stali. Każdy przywieziony przez klienta złom jest bardzo dokładnie ważony przy pomocy specjalistycznego sprzętu, a następnie wypłacana jest zależność zgodna z cennikiem. Jednymi z największych dostawców takiego rodzaju złomu są producenci z przemysłu maszynowego, metalowego oraz środków transportu. Złomowisko stali jest również odbiorcą tego materiału od urzędów gmin, które mają złom z segregacji odpadów przez swoich mieszkańców. Skup stali bardzo często jest odwiedzany przez tak zwanych zbieraczy złomu, którzy nawet czasami tworzą nieformalne i niezrzeszone grupy. Może się zdarzyć, że złomowisko stali zajmuje się demontażem na przykład maszyn budowlanych, konstrukcji hal, pieców grzewczych itp. Warto wiedzieć, że złomowisko stali zajmuje się także sprzedażą złomu użytkowego (rury, profile) dla osób z zewnątrz.
W obecnych czasach, gdzie ochrona środowiska jest sprawą niemal priorytetową dla milionów ludzi, miejsce takie jak złomowisko stali jest bardzo potrzebne. Recykling jest bardzo ważny, ponieważ pozwala wykorzystać złom stali i odpowiednio go przetworzyć.

Previous ArticleNext Article
https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/ zobacz wiecje zobacz wiecje