Istnieje kilka skutecznych metod usuwania worków pod oczami. Wszystkie te metody można podzielić na metody inwazyjne i nieinwazyjne. Do inwazyjnych należą chirurgiczne operacje okolic oczu. Mniej inwazyjne to zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej (wykonuje się je przy użyciu kwasu hialuronowego i tłuszczu pobranego z brzucha).
Operacje plastyczne usuwające cienie pod oczami
Czy wykonywanie operacji plastycznych w celu usunięcia przebarwień skóry pod oczami jest bezpieczne? Niestety – jest to zabieg inwazyjny, dlatego należy liczyć się z tym, że może powstać szereg niepożądanych skutków. Do najczęściej występujących należy ryzyko usunięcia zbyt dużej ilości skóry z okolic oczu, a to powoduje, że zmieniają się diametralnie rysy twarzy.
Operacja usuwająca cienie pod oczami: możliwe powikłania
Inne powikłania, do których może dojść, to zniszczenie nerwów twarzy, naruszenie struktury mięśni wokół oczu, czy też powstanie widocznych i szpetnych blizn na twarzy. Niekiedy zdarza się także powikłania wynikające z zastosowania znieczulenia ogólnego lub z powodu zakażenia okolic oczu. Trudno się je leczy, a konsekwencje ich występowania mogą być nieobliczalne.
Zanim zrobisz operację, sprawdź lekarza
Skóra wokół oczu jest tak bardzo delikatna i podatna na manipulacje, że jakakolwiek ingerencja w te okolice wymaga od chirurga dużego obycia ze skalpelem. Dlatego decydując się na operacyjne usuwanie cieni pod oczami należy dokonać wyboru rozważnie: sprawdzić klinikę, opinie o nim, a także zweryfikować, jakie doświadczenie zawodowe ma lekarz, który będzie wykonywał nam zabieg.
Usunięcie worków pod oczami – nieinwazyjne metody
Istnieje szereg zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, które bez konieczności przeprowadzania operacji pozwalają na pozbycie się problemów. Jest to wstrzykiwanie tłuszczu z brzucha pacjentki w okolice oczu. Jest to również wstrzykiwanie kwasu hialuronowego. Niektóre kliniki dysponują również sprzętem, za pomocą którego można usunąć cienie pod oczami działając na okolice oczu laserem emitującym ultradźwięki.
Zabiegi te różnią się trwałością: zabiegi z kwasem trzeba powtarzać raz na 8 miesięcy, zabiegi ultradźwiękami natomiast są dożywotnie. Niestety jednak w przypadku tych ostatnich cena jest dość wysoka.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki