Ciekawe

Ubezpieczenie dla młodego kierowcy

 

Każdy świeżo upieczony kierowca kupujący swój pierwszy samochód musi dopilnować wszelkich formalności. Zanim samochód będzie dopuszczony do ruchu, musi zostać zarejestrowany, a wcześniej ubezpieczony. Co o ubezpieczeniu komunikacyjnym powinna wiedzieć każda niedoświadczona osoba przygotowująca się do kupna wozu? Sprawdź!

Rodzaje ubezpieczeń

Ubezpieczenie komunikacyjne podzielić można na dwa typy: obowiązkowe i nieobowiązkowe. Każdy właściciel wozu prawnie zobowiązany jest do wykupienia rocznej polisy AC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Tego typu polisa chroni przede wszystkim osoby, które mogą zostać pokrzywdzone przez nas podczas kolizji. Jeśli dojdzie do stłuczki, koszty naprawy wozu pokrywane są nie z własnej kieszeni, ale właśnie z polisy. Warto mieć świadomość, że niewywiązanie się ze swojego obowiązku lub opóźnienie w odnowieniu ubezpieczenia na kolejny rok wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi.

Dobrowolnym rozszerzeniem podstawowego ubezpieczenia są polisy AC (autocasco, kompleksowe ubezpieczenie na wypadek kradzieży lub zniszczenia), NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz Assistance, czyli wsparcie techniczne.

Koszty zakupu polisy

Cena składki za ubezpieczenie OC uzależniona jest od wielu czynników, między innymi marki i parametrów samochodu, miejsca zamieszkania kierowcy, jego wieku i doświadczenia. Niestety, osoby zaczynające swoją przygodę z motoryzacją, nieposiadające na swoim koncie zniżek za bezszkodową jazdę ponoszą wyższe koszty niż doświadczony kierowca. Prostym sposobem na zaoszczędzenie niemałej kwoty jest wpisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela (na przykład rodzica czy starszego rodzeństwa), któremu przysługują zniżki. Na stronie beesafe.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

Previous ArticleNext Article