Zdrowie i Uroda

Skuteczna ochrona zębów przed próchnicą

Próchnica od wielu lat stanowi tak zwaną chorobę cywilizacyjną. Oznacza to, że co drugi mieszkaniec Ziemi ma przynajmniej jeden ząb zajęty zmianami próchniczymi. Jakie są powody jej powstawania oraz jak skutecznie chronić swoje zęby przed jej działaniem?
Próchnica to zmiany chorobowe na szkliwie zębów, które z czasem zaczynają naciekać w głąb zęba, dotykając delikatnych tkanek miazgi i zębiny. Kiedy zmiany są niewielkie i obejmują jedynie samo szkliwo choroba jest bezbolesna. Zmiany obejmujące coraz większe obszary zęba powodują ból. Leczenie polega na usuwaniu chorobowo zmienionych miejsc w gabinecie dentystycznym. Zabieg może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Przeprowadzany jest bez znieczulenia, chyba, że pacjent wyrazi takie zapotrzebowanie. Na miejsce usuniętej próchnicy wstawia się plombę czyli twardy materiał biozgodny, pozwalający na osłonięcie uszkodzonego miejsca.

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?

Aby skutecznie bronić się przed próchnicą należy mieć świadomość, jak powstaje. Zmiany pojawiają się na wskutek działania bakterii żywiących się cukrami. Żerują one na płytce nazębnej. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na próchnicę musimy bacznie przyglądać się wszystkiemu, co ląduje na naszych talerzach. Bezwzględnie należy unikać słodyczy czy potraw słodkich, oblepiających nasze zęby. Niewskazane jest również spożywanie słodkich, gazowanych napojów. Konieczne jest także regularne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, stosowanie płynów do płukania ust oraz nici dentystycznych. W zapobieganiu próchnicy pomoże nam również stomatolog, który wykryje wczesne zmiany i wyleczy je całkowicie bezboleśnie.
Jeśli szukasz fachowej porady jak dbać o zęby i sprawić, aby były one zdrowe i silne zapraszamy do skorzystania z naszej poradni – dentysta Estetiq w Opolu.

Previous ArticleNext Article
https://dajplus.pl/ogrzewacz-tarasowy-nowa-era-komfortu-na-swiezym-powietrzu/ https://beesafe.pl/kontakt/ https://gethotels.pl/ogrzewacze-na-taras-niezbedny-dodatek-do-twojego-domu/