Ciekawe

Skoki spadochronowe dla każdego

Trudno nie zauważyć, że skoki ze spadochronami stają się dziś prawdopodobnie najpopularniejszym ze sportów ekstremalnych. Komu warto polecić ten sport? W jakich sytuacjach warto wykupić skoki tandemowe?

Sport dla każdego

Niektórym wydaje się, że skoki spadochronowe są sportem tylko dla osób dobrze przeszkolonych. Prawda jest jednak taka, że z wysokości kilku kilometrów skoczyć może w zasadzie każdy. Oczywiście, trzeba przejść pewne szkolenie, jednak do skoków tandemowych wystarczy kilkadziesiąt minut nauki.
Rzecz jasna zupełnie inaczej wygląda kwestia skoków w pojedynkę. W przeciwieństwie do skoków tandemowych, wymagają one dużych umiejętności, jak również odporności psychicznej. Dlatego też, przed takim skokiem trzeba przejść dłuższe i bardziej zaawansowane szkolenie. Ponadto, przed samodzielnym skokiem trzeba oddać przynajmniej kilka skoków tandemowych, aby oswoić się z uczuciem towarzyszącym skoczkom lecącym w dół.

Bezpieczeństwo w powietrzu

Lęk przed dużą wysokością towarzyszy wielu ludziom. Często jest odczuwalny również wtedy, gdy nie istnieje realne zagrożenie. Jak jest w przypadku skoków? Czy skoczkowie rzeczywiście ryzykują, czy może to co robią jest całkowicie bezpieczne?
Wydaje się, że jeśli przestrzegane są wszystkie zasady bezpieczeństwa, absolutnie nie ma się czego obawiać. Skoczkowie posiadają awaryjne spadochrony, dlatego nawet jeśli sprzęt zostanie uszkodzony, nie ma się czego obawiać.
Oczywiście, o poziomie bezpieczeństwa decyduje również doświadczenie skoczka oraz jego rozsądek. Rzecz w tym, iż odpowiedzialny skoczek czy instruktor nigdy nie ubierze spadochronu, gdy źle się czuje lub też jest na przykład pod wpływem alkoholu. W takich sytuacjach bowiem mogłoby się pojawić realne niebezpieczeństwo.

Od tandemów do samodzielnych skoków

W skokach tandemowych najczęściej biorą udział amatorzy. Bardzo często skoki tandemowe są formami prezentów, czy nagród. Poza tym, wiele osób szuka mocnych wrażeń, których brakuje im w ich codziennym życiu. Niemniej jednak, często skok w tandemie nie jest jedynie pojedynczą przygodą, a raczej początkiem regularnego uprawiania spadochroniarstwa.
Jak już wcześniej wspomniano, większość profesjonalistów zaczynało właśnie od skoków tandemowych. Często jest tak, że uczestnikom skoków w tandemach tak bardzo spodoba się ta zabawa, że zamierzają regularnie brać w niej udział. Z czasem natomiast skoki z instruktorem przestają być satysfakcjonujące, dlatego też rozpoczyna się skakanie w pojedynkę, które dostarcza jeszcze lepszych wrażeń.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia z Gliwic

Previous ArticleNext Article