Zdrowie i Uroda

Próchnica – co należy o niej wiedzieć, jak rozpoznawać i leczyć?

Próchnica określana jest chorobą cywilizacyjną – obecnie co drugi mieszkaniec Ziemi ma przynajmniej jeden ubytek w zębie spowodowany próchnicą. Jak dochodzi do zakażenia tą chorobą? Czy jest ona groźna dla naszego zdrowia? Jak ją leczyć? Oto krótki poradnik!
Próchnica to zmiany obejmujące szkliwo zęba. Z czasem degradacja szkliwa przenosi się na głębsze obszary zęba, powodując ból dyskomfort i konieczność leczenia, nierzadko już kanałowego. Próchnica jest wynikiem działania bakterii wewnątrz jamy ustnej. W wyniku ich metabolizmu powstaje kwas, który rozpuszcza szkliwo powodując jego zniszczenie. Aby jednak doszło do tego procesu konieczny jest czas, zaniechanie prawidłowej higieny jamy ustnej, obecność cukrów niezbędnych bakteriom do życia. Na próchnicę narażone są w szczególności dzieci, jak również osoby, które nie przywiązują wiele uwagi co do higieny jamy ustnej, szczotkowania zębów.
Próchnica może mieć wpływ nie tylko na nasze zęby. Okazuje się, że nieleczona próchnica może powodować przedostawanie się bakterii chorobotwórczych do krwiobiegu i infekowanie ważnych narządów, w tym serca. Znane są liczne przypadki, kiedy to właśnie próchnica była głównym powodem powstawania infekcji.
Próchnica jest także chorobą zakaźną – oznacza to, że jeden zainfekowany ząb może sprawić, że i inne zęby zostaną szybko zainfekowane.
Leczenie próchnicy polega na mechanicznym usuwaniu zmienionych chorobowo miejsc i ich późniejszym zabezpieczeniu plombą.

Jak unikać próchnicy?

Zapobieganie próchnicy to przede wszystkim regularna profilaktyka. Musimy nie tylko dbać o to, aby zęby myć kilka razy dziennie, ale i stosować nici dentystyczne, płyny do płukania ust. Niezwykle ważne są również regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych – szybkie zdiagnozowanie choroby pozwoli na skuteczne i bezbolesne leczenie.
O próchnicy czytaj więcej na B-Med Katowice.

Previous ArticleNext Article
https://aavamobile.pl/nowoczesne-ogrzewanie-tarasowe-elegancja-spotyka-funkcjonalnosc/ zobacz wiecje https://goldavocado.pl/komfort-i-styl-w-kuchni-wybierz-idealny-hoker/