Dom i Wnętrze

Pellet – ekologiczny materiał opałowy

O pellecie mówi się w Polsce coraz więcej – wynika to przede wszystkim z poszukiwania alternatywnych metod ogrzewania domów jednorodzinnych. Żyjemy w czasach, w których oleje opałowe, węgiel i gaz są coraz droższe. Rosnące ceny niejako zmuszają nas do poszukiwania alternatywy. Pellet wydaje się być idealnym rozwiązaniem, zarówno pod względem cenowym, jak i grzewczym. Co warto o nim wiedzieć?

Pellet – dobra alternatywa

Pellet to biopaliwo, tworzone przede wszystkim z odpadów drzewnych: wiórów, trocin, zrębków. Wielu producentów urozmaica pellet również uprawami energetycznymi, słomą czy korą drzew. Tak przygotowany materiał jest sprasowywany, a w składzie pelletu znajdziemy nierzadko również ligninę, której zadaniem jest utrzymywanie zbitej formy tego opału. Pellet ma formę niewielkich granulek, jednak niech nie zwiedzie jego lekkość czy jasny kolor. Opałowość pelletu zbliżona jest do drewna, przez co jest on obecnie jednym z najbardziej pożądanych surowców opałowych. Zaletą pelletu jest również fakt, że podczas spalania wydziela on minimalne wartości dwutlenku węgla – to olbrzymie odciążenie środowiska naturalnego i szansa na poprawę naszego życia!
Pellet nie pozostawia również po sobie wiele pyłu – ze spalania tony pelletu pozostaje ok,. 4 kg popiołu, który doskonale sprawdzi się jako nawóz dla roślin ogrodowych oraz do doniczek.
Pellet można stosować w klasycznych piecach w domach jednorodzinnych, o ile tylko posiadają one podajnik. Podobnie jest w kwestii palenia w kominkach – tu również niezbędny będzie wewnętrzny pojemnik na pellet.
Więcej na: Pellet Płock – Mrówka PSB

Previous ArticleNext Article
Stół industrialny dębowy do salonu erland-oeso.org https://gayer.com.pl/ogrzewacze-do-ogrodu-eleganckie-i-funkcjonalne-rozwiazanie-na-chlodne-wieczory/