Ciekawe

Plastik – wróg w każdym domu. Jak się go pozbyć?

Plastik w ubiegłym wieku stał się objawieniem – okazało się, że jest materiałem niezwykle tanim, względnie odpornym na uszkodzenia, a dodatkowo szybkim w produkcji. Jego wykorzystanie widoczne było praktycznie w każdej branży przemysłu, przez co na stałe wszedł on do naszego codziennego życia. Dzisiaj wiemy, jak wielkim problemem jest jego nadmiar. Czy znamy sposoby, aby zmniejszyć jego produkcję i zużycie?

Reklamówki plastikowe, woreczki jednorazowe

Każdy z nas przynosi kilka razy w tygodniu zakupy do domu – najczęściej właśnie w plastikowych torebkach reklamowych. Ten rodzaj plastiku jest szczególnie rozpowszechniony i trudny do wyeliminowania, bo najzwyczajniej traktujemy go jako codzienność. Torebki plastikowe bardzo często możemy zauważyć w lasach czy n łąkach, rzucone na ziemię – musimy wiedzieć, że ten rodzaj śmieci rozkłada się dziesiątki lat, a jednocześnie stanowi poważne zagrożenie, zarówno dla zwierząt, jak i dla roślin. Podczas upalnych dni torebki plastikowe stanowią idealna pożywkę dla ognia: wystarczy iskra, aby z pomocą takich śmieci spaliły się hektary lasów. Polski rząd od dawna myśli jak zmniejszyć ilość torebek plastikowych – dobrym pomysłem jest pobieranie opłaty za ich udostępnianie. Zamiast nich zabierajmy na zakupy do sklepów koszyki lub torby wykonane z papieru. Te ostatnie zaoferuje nam producent induplo.pl.

Czy możliwe jest przetwarzanie plastiku?

W wielu przypadkach: tak. Coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych zamawia pojemniki na plastik (również papier i szkło), dzięki którym możliwe jest segregowanie odpadów oraz ich późniejszy recykling. W przypadku plastiku recykling okazał się alternatywą, która z pewnością wpłynie na poprawienie jakości naszego życia i zmniejszenie zużycia plastiku.

Previous ArticleNext Article
https://eltying.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-twoje-ulubione-miejsce-przez-caly-rok/ Industrialny dębowy stolik nocny loft ptacjawnetrz.pl