Ciekawe

Piękne rzeczy obok nas

Wydaje się, że pragnienie piękna po prostu wynika z istoty człowieczeństwa. Kiedy człowiek nauczył się zaspokajać podstawowe potrzeby, zwrócił się także w kierunku estetyki. Zaczął ozdabiać najbliższe mu przedmioty, używane do pica, mycia, polowania. Przykładem takiej twórczości sprzed kliku tysięcy lat są na przykład gliniane naczynia. W kolejnych wiekach pojawiło się już rzemiosło artystyczne, w ramach którego wykonywano prawdziwe dzieła sztuki.

Serwis Łabędzi i piękno na stole

Przykładem takich wyrafinowanych przedmiotów sztuki użytkowej może być słynny Serwis Łabędzi pochodzący z XVIII wieku. Składał się on z 2200 sztuk różnych naczyń. Były one cudownie ozdobione motywami stworzeń wodnych: syrenami, delfinami, ptakami, rybami. Wykonane w porcelanie naczynia artysta najpierw zrobił w glinie.

Powrót do idei rzemiosła artystycznego

W XXI wieku chętnie powracamy do przedmiotów zrobionych przez wykwalifikowanych rzemieślników. W czasach masowej produkcji chcemy mieć coś niepowtarzalnego, wykonanego ręcznie przez osobę, która zna się na tworzeniu danej rzeczy i wkłada w nią swoją oryginalność. Dlatego tak cenione są obecnie robione na zamówienie meble czy szyte na miarę u krawcowej ubrania.

W roli artysty projektanta

Wiele rzeczy jednak powstaje wyłącznie w fabrykach i w tym wypadku musimy zdecydować się na przedmioty pochodzące z masowej produkcji. Wtedy oprócz ich użyteczności liczy się dla nas także ich design. Współczesny projektant przedmiotów musi wiec być także artystą, który spogląda na daną rzecz ze wszystkich stron (niczym kubista) i bierze pod uwagę także jej prezentację.
Na nowoczesne podejście do projektowania pozwala m.in. program Inventor. Dla osób, które pragną zająć się wykonywaniem projektów elementów mechanicznych lub kompletnych urządzeń, poleca się kurs Inventor w CGWisdom.

Previous ArticleNext Article