Motoryzacja

Kiedy wiadomo, że klocki hamulcowe nadają się do wymiany?

Klocki hamulcowe są elementem układu hamulcowego pojazdu, który ulega stopniowemu zużyciu. Oznacza to, że po pewnym czasie klocki będzie trzeba wymienić na nowe. Pytanie tylko – kiedy taka wymiana okazuje się absolutnie konieczna?

Moment wymiany klocków

Jeśli podczas hamowania samochodem kierowca słyszy charakterystyczny pisk lub metaliczny dźwięk blaszek zainstalowanych na klockach hamulcowych, to najlepszy sygnał tego, że nadają się one do wymiany. W efekcie, klocki same sygnalizują, że są już na tyle zużyte, że konieczne jest zainstalowanie nowej pary. W nowoczesnych samochodach istnieją systemy, które wyświetlają określone komunikaty o stopniu zużycia klocków hamulcowych na desce rozdzielczej auta.
Można też samodzielnie sprawdzić, jaką grubość ma okładzina znajdująca się na klockach. To właśnie ta ich część z czasem zużywa się i nie ma swoich właściwości ściernych, przez co hamulce samochodu nie działają tak, jak powinny.
Przyjmuje się, że graniczną grubością okładziny jest 1,5 mm. Na klockach umieszczony jest specjalny rowek, który wskazuje stopień starcia okładziny. Jeśli nie jest on widoczny, materiał okładziny mocno się zużył i czas na wymianę klocków. Przed sprawdzeniem stanu tego elementu pojazdu należy oczywiście zdemontować koło.
Teoretycznie powinno się liczyć z wymianą klocków hamulcowych mniej więcej po 20-25 tys. przejechanych kilometrów, jeśli samochód przemieszcza się głównie w warunkach dróg miejskich. Znacznie więcej klocki wytrzymują przy poruszaniu się po autostradach, gdzie rzadziej istnieje potrzeba zahamowania. Wtedy można liczyć wymianę klocków po około 50 tys. przejechanych kilometrów. Częstotliwość wymiany klocków hamulcowych ściśle powiązana jest z prezentowanym przez kierowcę stylem jazdy i z jakością zamontowanej części.

Ile kosztuje wymiana klocków?

Posiadając odpowiednie narzędzia i mając wiedzę o budowie układu hamulcowego, można spróbować samodzielnie wymienić klocki hamulcowe. Jeśli jednak nie jesteśmy w 100 procentach przekonani co do tego, że wykonamy tę czynność całkowicie poprawnie, lepiej zdać się na usługi profesjonalnego warsztatu mechanicznego.
Cena wymiany klocków hamulcowych wraz z klockami renomowanej marki, wynosi w warsztacie około 120 zł. Można kupić bardzo tanie klocki w serwisach aukcyjnych, ale nie można liczyć na to, że ich jakość będzie wysoka. Taka oszczędność często okazuje się złudna, ponieważ już po przyjechaniu 2-3 tys. km klocki ponownie trzeba wymienić na nowe, gdyż zaczynają piszczeć.

Wymiana obowiązkowa

Z uwagi na fakt, że klocki hamulcowe i ich stan bezpośrednio przekładają się na bezpieczeństwo jazdy samochodem, właściciel pojazdu powinien zadbać o ich wymianę w momencie pojawienia się pierwszych objawów, które świadczyłyby o ich zużyciu. Jeśli tego nie zrobi, naraża siebie i innych na poważne niebezpieczeństwo. Niesprawne klocki hamulcowe, oznaczają niesprawność hamulców, co może doprowadzić do tragedii na drodze.

Previous ArticleNext Article
https://4-bet.com.pl/ekskluzywny-styl-industrialne-stoliki-kawowe-loft-i-meble-loftowe-do-salonu/ zobacz https://beesafe.pl/porady/progi-zwalniajace/