Ciekawe

Karmy specjalistyczne, a karmy bytowe – poznaj różnice

W chwili obecnej półki sklepów – zarówno tych spożywczych, jak i zoologicznych – wręcz uginają się pod ilością karm dla zwierząt. Niemniej jednak karma karmie nierówna. Poszczególne produkty różnią się od siebie nie tylko smakiem, ale również – a właściwie przede wszystkim – składem. Jak się okazuje nie chodzi tu jednak wyłącznie o jakość składników. Na rynku dostępne są bowiem karmy specjalistyczne, a więc takie, które wspomagają leczenie wybranych dolegliwości.

Karma bytowa

Karma bytowa to nic innego, jak tylko zbilansowany pokarm stworzony z myślą o potrzebach konkretnej grupy zdrowych zwierząt. Mówiąc wprost; jest to jedzenie, którym karmimy naszego ulubieńca na co dzień. Warto przy tym dodać, iż karma bytowa powinna być dostosowana do kilku czynników, takich jak między innymi:

  • wiek zwierzęcia
  • stan fizjologiczny (ciąża, karmienie młodych)
  • aktywność fizyczna

Karma specjalistyczna

Wiele osób zakłada, iż karma specjalistyczna dla zwierząt różni się od karmy bytowej wyłącznie jakością. Ile w tym prawdy? Niestety, takie założenie jest dalekie od prawdy. Karmy bytowe stanowią bowiem rodzaj pożywienia stworzonego z myślą o potrzebach zwierząt cierpiących na różnego typu dolegliwości. Idąc tym tropem w sklepach znajdziemy karmy weterynaryjne dla psów zmagających się np. z niewydolnością wątroby, chorobami stawów czy też otyłością.
Kiedy powinniśmy sięgnąć po karmę specjalistyczną? Karma o specjalnym przeznaczeniu powinna być podawana zwierzęciu za zgodą lekarza weterynarii, po postawieniu diagnozy i potwierdzeniu takowej odpowiednimi badaniami diagnostycznymi. W żadnym razie nie poleca się podawania karm specjalistycznych bez ustalenia tego ze specjalistą. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, iż ten typ pokarmu – w przypadku zwierząt w pełni zdrowych – może przyczynić się do powstania wielu, różnego rodzaju chorób.
 

Previous ArticleNext Article