Endometrioza to częste schorzenie kobiet, które jednak często nie są świadome, że na nie cierpią. Inna nazwa endometriozy to podwójna miesiączka, a używane są też takie określenia, jak gruczolistość macicy czy wędrująca śluzówka macicy. Choroba ta polega na tym, że endometrium, czyli śluzówka wypełniająca macicę, które złuszcza się podczas miesiączki nie jest usuwana na zewnątrz ciała, ale przylega do narządów wewnętrznych. Poza bolesnymi objawami, w tym silniejszym krwawieniem, uczuciem zmęczenia i poddenerwowaniem, endometrioza może doprowadzić do bezpłodności i innych chorób.
Endometrioza – przyczyny występowania
Endometrioza, choć jest schorzeniem dość często występującym to jednak jest niezbyt dokładnie znana od strony medycznej. Lejarze przypuszczają, że u jej podłoża leżą uwarunkowania genetyczne. Przyczyną nasilenia może też być ogólne zmęczenie i wyczerpanie organizmu. Na witalność organizmu ma wpływ też, to co się je, a więc w przypadku występowania choroby takiej jak endometrioza dieta może być jednym z czynników ją wywołujących lub nasilających. Za składnik uważany za nasilający endometriozę jest gluten. W przypadku endometriozy dieta powinna przede wszystkim być tych szkodliwych składników pozbawiona.
Dieta w endometriozie – czego nie jeść?
Wśród pokarmów sprzyjających występowaniu endometriozy są mniej więcej te same, które powszechnie uważane są za niezdrowe. Należą do nich przede wszystkim cukry proste oraz tłuszcze nasycone. Dlatego, gdy stwierdzona zostanie endometrioza dieta powinna polegać na wykluczeniu produktów żywnościowych obfitych w nie, a więc: czerwonego mięsa, tłuszczów typu margaryna, białego cukru, wędlin. Należy także ograniczyć przyjmowanie używek, w szczególności alkoholu oraz kofeiny. Generalnie, należy unikać wysoko przetworzonych produktów oraz żywności konserwowanej chemiczne i zawierającej sztuczne dodatki.
Dieta w endometriozie – co jeść?
Zamiast ww. produktów należy do codziennej diety włączyć warzywa i owoce. Szczególnie polecane są warzywa liściaste jak szpinak czy sałaty, warzywa kapustne jak kapusta, czy brokuły, a także rośliny strączkowe. W sytuacji, gdy wystąpi endometrioza dieta powinna obfitować też w oleje tłoczone na zimno i nierafinowane, w szczególności olej lniany. Do picia dobra będzie pomagająca na wiele schorzeń herbata zielona.
Suplementy przy endometriozie
Odpowiednią dietę warto wesprzeć suplementami. Za minerały pomagające przy endometriozie uważane są magnez i selen. Warto również sięgnąć po preparaty zwierające antyoksydanty. Spożywanie takich środków należy jednak zawsze skonsultować z lekarzem.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z miracolo.clinic/leczenie-endometriozy/terapia-zywieniowa.html.