Łysienie jest przykrą dolegliwością, która dotyka przede wszystkim mężczyzn, niezależnie od wieku. Ponadto, od lat obserwuje się, że utrata włosów rozpoczyna się u mężczyzn coraz młodszych, a nawet dwudziestolatków. Najczęstszą przyczyną łysienia jest występowanie tzw. łysienia androgenowego i odpowiada ono za 95% przypadków utraty włosów przez mężczyzn.
Sposobów na walkę z łysieniem jest wiele, jednak trwałe efekty zagwarantować może jedynie dobrze wykonany przeszczep włosów (www.tourmedica.pl/informacje/jakie-mozliwosci-daje-przeszczep-wlosow). Metod wykonywania przeszczepów jest obecnie wiele, a jedną z najbardziej nowoczesnych jest metoda GHO.
Łysienie może bardzo negatywnie odbijać się na psychice mężczyzn, którzy tracą pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. W skrajnych przypadkach może dochodzić do ograniczenia życia towarzyskiego oraz rozwoju depresji. Nic zatem dziwnego, że poszukiwanie skutecznych metod leczenia łysienia interesowało medyków już w XIXw, kiedy wykonano pierwszy na świecie przeszczep włosów. Najbardziej intensywny rozwój transplantacji włosów nastąpił jednak w latach 80 i 90-tych XX wieku, kiedy możliwe stało się wykonywanie tzw. mikroprzeszczepów- czyli pojedynczych mieszków włosowych. Obecnie dużą popularnością cieszą się przeszczepy włosów bez użycia skalpela- jak ma to miejsce podczas przeszczepu metodą GHO.
Na czym polega nowoczesność przeszczepu włosów metodą GHO?
Zabieg rozpoczyna się od przystrzyżenia okolicy głowy, z której mają zostać pobrane włosy do przeszczepu. Zwykle jest to okolica potyliczna, gdyż włosy z tego obszaru nie są wrażliwe na dihydrotestosteron. Jest to istotne, gdyż przyczyną łysienia androgenicznego jest właśnie dihydrotestosteron (DHT), który odpowiada za zmiany w funkcjonowaniu mieszków włosowych. „Dochodzi do miniaturyzacji mieszka włosowego i wypadania włosów. Z takiego zminiaturyzowanego mieszka wytwarza się nowy włos, ale jest on słabszy, coraz cieńszy i szybciej wypada” wyjaśnia trycholog, Kamila Zielińska. Włosy pobrane z okolicy potylicznej zachowują swoją niewrażliwość na DHT po przeniesieniu w inne miejsce skóry głowy, dlatego taki przeszczep cechują trwałe efekty.
Następnie wykonywane jest znieczulenie miejscowe oraz rozpoczyna się właściwa procedura pobrania włosów do przeszczepu. Do pobierania włosów wykorzystywana jest igła o średnicy 0,60 i 0,65 mm, która jest nazywana mikroigłą. Podczas jednego ukłucia można pobrać wszczep, w którym będą się znajdowały 2-3 torebki włosowe. Są one umieszczane w specjalnym roztworze, który ma za zadanie chronić te delikatne struktury przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale również zawiera substancje, które odpowiadają za pobudzenie włosów do wzrostu. Użycie takiej mikroigły posiada kilka istotnych zalet:
- miejsce pobrania oraz przeznaczone do umieszczenia wszczepu ma ten sam kształt, przez co wszczep jest idealnie dopasowany i może szybciej wgoić się w wyznaczone miejsce
- ranki pozostałe po pobraniu włosów są bardzo małe, że goją się błyskawicznie i zanikają samoistnie już po upływie około 3-4 dni
- w miejscu po pobraniu odrosną nowe włosy, ponieważ wykorzystanie mikroigły w metodzie GHO pozostawia w miejscu pobrania nienaruszone tzw. komórki zarodkowe, które odpowiadają za powstanie nowych, zdrowych włosów- użycie skalpela często uszkadza te komórki i uniemożliwia odrost włosów po pobraniu
Kolejna faza zabiegu to wszczepienie pobranych włosów w wybrane miejsca. W tym celu za pomocą mikroigły przygotowuje się otworki, w których następnie umieszczane są mikrowszczepy. Procedura taka może trwać wiele godzin, dlatego zaleca się zrobienie przerwy w połowie zabiegu, aby zarówno osoba wykonująca zabieg jak i pacjent mogli odpocząć. Czasem, jeśli obszar objęty łysieniem jest dość rozległy, zabieg wykonywany jest stopniowo w kilku etapach.
Zabieg wykonać można u osoby chętnej, bez względu na wiek- musi ona jednak być w stanie przebywać długotrwale w bezruchu. Na ostateczne efekty zabiegu trzeba niestety poczekać dość długo- bo około roku. Jest to spowodowane tym, że cebulki włosowe muszą wgoić się w nowe miejsce oraz podjąć ponowną pracę. Dla cebulki włosowej taka ingerencja wiąże się z przeżyciem swego rodzaju „szoku”, dlatego bezpośrednio po zabiegu Panowie nie obserwują czasem żadnych zmian w swoim wyglądzie. Czasem, po upływie roku i ocenie ostatecznych efektów można zdecydować się na dodatkowe zagęszczenie włosów.