Ciekawe

Wady i zalety blachy trapezowej

W czasie wybierania pokrycia dachowego najważniejszą rolę dogrywają kwestie praktyczne. Dobre pokrycie powinno posiadać kilka ważnych parametrów, takich jak duża trwałość i wysokie walory użytkowe. Na rynku można zaleźć bardzo dużo różnych materiałów wykorzystywanych jako pokrycia dachowe.

Trwałość i korzystna cena

Blacha trapezowa wyróżnia się kilkoma istotnymi cechami. Większość inwestorów zwraca uwagę na ten rodzaj pokrycia głównie ze względu na korzystną cenę. Rzeczywiście takie rozwiązanie jest jednym z tańszych. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać o tym, że niskie koszty nie mogą być jedynym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie konkretnego pokrycia. Dlatego warto poznać również inne zalety blachy trapezowej.
Kolejną ważną cechą tego materiału jest także jest trwałość. Odgrywa to bardzo dużą rolę w przypadku pokrycia dachowego, ponieważ ten element budynku jest w szczególny sposób narażony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, między innymi opadów deszczu i gradu, a także na duże zmiany temperatury, ponieważ powierzchnia dachu może się nagrzewać.
Dodatkowa korzyść wynikająca z wykorzystania blachy trapezowej, to stosunkowo łatwy montaż. Budowa dachu jest stosunkowo skomplikowanym zadaniem, dlatego warto rozważyć wybór pokrycia nie sprawiającego dodatkowych problemów czasie prac budowlanych.

Nie każdy dach

Przed pokryciem dachu blachą trapezową trzeba jednak wziąć pod uwagę również estetykę takiego rozwiązania. Warto pamiętać, że charakterystyczny wygląd i wzór tłoczenia tego materiału nie musi się dobrze komponować z każdym budynkiem. Taki wzór najlepiej pasuje do nowoczesnego budownictwa.
Jest to także pokrycie, które zapewnia ograniczoną ochronę przed hałasem. Dotyczy to przede wszystkim intensywnych opadów deszczu, kiedy to uderzania deszczu o blachę powodują dosyć nieprzyjemny dźwięk.

Czy warto?

Blacha trapezowa może okazać się korzystnym rozwiązaniem w bardzo wielu przypadkach. Warto pamiętać, że taki materiał nadaje się nie tylko w przypadku budynków jednorodzinnych. Taką blachą pokrywa się np. dachy różnych budynków gospodarczych. W takim przypadku jest to przede wszystkim praktyczny i tani materiał.
Na rynku dostępna jest blacha trapezowa o różnych wymiarach. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie arkuszy do indywidualnych potrzeb oraz ograniczenie strat materiału. Wpływa to na dodatkowe ograniczenie kosztów budowy. Duże arkusze blachy umożliwiają szybki, łatwy montaż, więc wykonanie pokrycia dachu staje się mniej pracochłonne.
Artykuł powstał dzięki materiałom dostarczonym przez Budmax-Metal

Previous ArticleNext Article