Skitur – rewelacyjna dyscyplina sportowa dla odważnych

Skitur zdecydowanej większości z nas może wydawać się nową dyscypliną sportową. Jak się jednak okazuje tak nie jest, jednak to właśnie teraz rozpoczął się przysłowiowy boom ja jej uprawianie. Na czym wyżej wspomniana polega i o czym należy pamiętać decydując się na jej uprawianie? O tym przeczytacie poniżej.

Skitur – co to takiego?

Skitur to połączenie czterech, górskich dyscyplin sportowych w jedną. O jakich dyscyplinach mowa? Otóż o narciarstwie zjazdowym, narciarstwie biegowym, alpinizmie oraz zimowej turystyce górskiej. Każda z wyżej wymienionych dyscyplin jest niezwykle wymagająca, w związku z czym połączenie ich w jedną stanowi absolutny hit.

Aby móc w sposób profesjonalny uprawiać skitur ważnym są odpowiednie szkolenia skiturowe, podczas których opanujemy wszystkie niezbędne umiejętności oraz posiądziemy wiedzę teoretyczną, która będzie niezbędna na różnych płaszczyznach.

Skitur – jak się go uprawia?

Otóż uprawianie skituru polega na wchodzeniu na górę w założonych nartach, a następnie odpowiednim ich przepięciu i zjechaniu w dół. Pozornie nie wydaje się to zbyt trudne, a wymaga jedynie sprawności fizycznej, ponieważ wchodzenie na nartach na górę stoku może być nieco męczące. Tak jak wcześniej zostało jednak powiedziane, tylko pozornie jest to łatwe, ponieważ wspinaczka wcale nie odbywa się na stoku.

Wyżej wspomniana z reguły wykonywana jest w miejscu, które pod żadnym względem nie jest do tego przystosowane. Z reguły towarzyszą mu zaspy śnieżne, które są sporym utrudnieniem podczas wdrapywania się na szczyt. To samo działa w drugą stronę, czyli zjeżdżanie ze stoku także odbywa się w miejscu nieprzygotowanym pod jazdę na nartach. W związku z powyższym, zanim zdecydujemy się na samodzielną wyprawę przejdźmy szkolenia skiturowe.

Jakie zagrożenia wynikają z uprawiania tego sportu?

Każdy sport, który uprawiany jest poza utartymi szlakami niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw. Pierwszym z nich jest niewątpliwie ryzyko ulegnięcia wypadkowi. Ponadto w górach częstym zjawiskiem są lawiny, co niestety stanowi kolejny rodzaj zagrożenia.

Jeżeli jednak mimo to jesteśmy zdecydowani na uprawianie tego typu aktywności, to starajmy się zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa. Pierwszym sposobem na to, jest wybieranie się na wspinaczki w większych grupach, natomiast drugim wykupienie szeregu różnorodnych dodatków, które pozwolą choć w niewielkim stopniu na jego zwiększenie. Ponadto zawsze przed wyjściem informujmy bliskich gdzie planujemy iść, aby w razie konieczności wiadomym było, gdzie zmierzać z pomocą.