Motoryzacja

Systemy rozliczania kierowców

Rozliczanie czasu pracy kierowców to dla firm transportowych duże wyzwanie. Czy stosować system zadaniowy (dominujący jeszcze wiele lat temu) czy stosować rozwiązania zgodne z obowiązującym ustawodawstwem.

System zadaniowy

To najgorsze z możliwych rozwiązań. Stosują go tylko małe firmy, które chcą znaleźć miejsce na rynku i oferują zaniżone ceny za usługę. Oczywiste jest, że nie mogą zaoferować kierowcom normalnego wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę. Wyznaczają stawkę za kurs lub „kółko”. To wymusza na kierowcy naruszanie wielu przepisów (prędkość, czas odpoczynku) i stwarza zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Korzyści są jednak pozorne, ponieważ rotacja kierowców jest bardzo duża a jakość pracy niska (jaka płaca taka praca), co wpływa na ilość zleceń.
Zobacz również na czym polega ewidencja czasu pracy kierowców na TachoAsystent.pl

Rozliczenie na podstawie umowy

Znacznie lepszym systemem jest rozliczanie czasu pracy na podstawie umowy o pracę. Wymaga ono jednak dokładnego ewidencjonowania czasu pracy kierowców, prowadzenia dokumentacji oraz rozliczania zgodnie z obowiązującymi przepisami polskimi i unijnymi. System ten zapewnia bezpieczeństwo (nie zmusza kierowców do naruszania przepisów), wysoką jakość świadczonych usług (zadowolony klient zleca kolejne), nie naraża na kary.
Ewidencjonowanie pracy kierowców może odbywać się na podstawie tachografów analogowych (tarczki papierowe) lub w oparciu o cyfrowe karty kierowców i ich wydruki.
Ewidencja czasu służy do wyliczenia rzeczywistego czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw, czasu przestojów i dodatkowych czynności wykonywanych przez kierowców. Na ich podstawie następuje rozliczanie kierowców, wyliczenie godzin nadliczbowych.
Trzeba pamiętać, że rozliczenie musi uwzględniać czas ewentualnych dyżurów, gotowości do pracy oraz nieprzewidzianych postojów.
Planowanie czasu pracy kierowcy musi uwzględniać obowiązujące godziny pracy i odpoczynku w systemie dobowym, tygodniowym i miesięcznym.
Nie jest łatwo uwzględnić wszystkie te elementy, dlatego wiele firm transportowych zleca rozliczanie kierowców firmom zewnętrznym, które uwzględniają najnowsze uregulowania prawne, stosują odpowiednie oprogramowanie i prowadzą wymaganą dokumentację.

Previous ArticleNext Article
https://greenrepublic.pl/parasol-ogrzewacz-gazowy-polaczenie-funkcji-i-estetyki/ https://beesafe.pl/porady/porownywarka-oc-ac-mubi/ https://beesafe.pl/porady/kasowanie-punktow-karnych/