Poker jest jedną z najbardziej znanych na całym świecie gier karcianych, która rozgrywana jest przy użyciu talii 52 kart. Celem jest wygranie pieniędzy lub żetonów (w wersji sportowej) od innych uczestników gry. Dzieje się tak poprzez skompletowanie najlepszego układu kart, czy też za pomocą tzw. blefu. Warto wiedzieć, że liczba graczy nie jest w żadnym stopniu ograniczona, jednakże przyjmuje się, aby nie było to więcej, niż 10 osób. Poniżej znajdziesz krótką historię na temat tego jaką grą jest poker. Zasady pokera wbrew pozorom wcale nie są jakoś specjalnie skomplikowane, aczkolwiek należy poświęcić nieco czasu, aby móc je jak najlepiej poznać.
Krótko o historii pokera
W zasadzie historia tej gry nie jest jednoznaczna. W 1834 roku o pokerze wspomniał Jonathan H. Green, jednakże jego późniejsze dzieła wskazują na to, że historia tej gry mogła rozpocząć się jeszcze przed 1829 rokiem.
Genezy pokera można się doszukiwać również w jednej z niemieckich gier Pochen, która była popularna już w XV wieku. W latach następnych trafiła do Francji, gdzie z kolei nazywano ją Poque, aby ostatecznie zdobyć popularność, jako znany wszystkim poker.
Najważniejsze zasady gry w pokera
W kilku odmianach pokera, aby w ogóle wejść do gry należy najpierw uiścić stawkę wejściową tzw. ante. W innych, takich jak np. Texas Hold’em, obowiązek stawiania w ciemno spoczywa na dwóch kolejnych graczach po rozdającym. Wszyscy uczestnicy otrzymują karty o różnej wielkości, a ich zadaniem jest skompletowanie jak najsilniejszego układu. Warto wiedzieć, że przy każdym rozdaniu kart gracze mogą licytować według wartości kart, które posiadają. Mogą również blefować. Jeśli chodzi o zagrania w pokerze, to gracze mają do dyspozycji:
- Czekanie – dany gracz nie pasuje, ani nie przebija stawki
- Pas – rzucenie kart, co jest równoznaczne z rezygnacją z dalszej gry w danym rozdaniu
- Postawienie – jest to postawienie pierwszego zakładu w danej rundzie gry
- Podbicie – kiedy gracz przebija stawkę i tym samym zmusza innych zawodników do wyrównania, przebicia lub spasowania
- Sprawdzenie – dany gracz wyrównuje do kwoty postawionej w określonej rundzie przez innego gracza
Oczywiście to wszystko co wymieniliśmy, to jedynie podstawy. Warto jest bliżej zapoznać się z tą grą, ponieważ może dostarczyć naprawdę sporo emocji i wrażeń. Doskonała na wieczór ze znajomymi, kiedy zależy nam na tym, aby jak najlepiej bawić się ze kolegami.