Ciekawe

Praca w Niemczech – jakie dokumenty należy mieć ze sobą?

Polacy od lat podejmują pracę w Niemczech. Jest to nadal bardzo często wybierany kierunek zarobkowy. Praca w Niemczech dla wielu Polaków może okazać się stresującym doświadczeniem, zwłaszcza, gdy jadą tam po raz pierwszy. Do takiej wyprawy należy być dobrze przygotowanym i zadbać o wypełnienie wszystkich formalności. Niżej zobaczysz listę dokumentów, które musisz mieć przy sobie podczas pobytu za granicą.

Dowód osobisty

To najważniejszy dokument konieczny do pracy w Niemczech dla Polaków. Poświadczy on twoją tożsamość podczas przekroczenia granicy. Dowód osobisty musisz mieć także podczas podpisywania umowy o pracę. Dokument ten będzie ci potrzebny do załatwienia obowiązkowych spraw urzędowych na terenie Niemiec. Zadbaj o to, żeby twój dowód był ważny przynajmniej 30 dni po powrocie do Polski.

Paszport

Ten dokument uprawnia nas do podróżowania po całym świecie. Możesz wziąć go ze sobą do pracy w Niemczech, ale nie jest on obowiązkowy. Paszport tak samo jak dowód osobisty potwierdza naszą tożsamość, ale należy pamiętać, że nie ma w nim informacji o adresie zamieszkania potrzebnym do podpisania umowy o pracę. Wtedy trzeba uzyskać zaświadczenie z urzędu o zameldowaniu w Polsce, dlatego lepiej dwa razy sprawdzić czy nie zapomnieliśmy o dowodzie osobistym.

Karta EKUZ

Warto postarać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego albo wykupić polisę ubezpieczeniową na czas pobytu, ponieważ formalności związane z uzyskaniem ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech mogą rozciągać się w czasie. Już od ciebie zależy czy zdecydujesz się na ten krok, ale jakakolwiek sytuacja losowa będzie mniej stresująca, gdy nie będziesz się martwić ubezpieczeniem.

Prawo jazdy

Polskie prawo jazdy kategorii B jest uznawane w Unii Europejskiej, dlatego nie musisz starać się o niemiecki dokument. Weź je ze sobą, jeśli do pracy jedziesz samochodem lub starasz się o posadę, która wymaga umiejętności kierowania pojazdem.

Dyplom ukończenia studiów, certyfikaty, zaświadczenia odbycia kursów

Nie masz obowiązku zabierania tych dokumentów, ale w przypadku ubiegania się o pracę, w której wykorzystasz umiejętności zdobyte na studiach czy podczas kursów możesz dołączyć je do swojego CV. Pamiętaj jednak, że powinny być one w języku niemieckim. Występuje wiele ofert pracy dla Polaków w Niemczech jako opiekunka osób starszych. Jeśli posiadasz zaświadczenia o ukończonych kursach opieki i interesujesz się pracą w tym zawodzie, to na stronie – https://laxocare.pl/oferty/ –  znajdziesz korzystne oferty pracy w Niemczech. Ze starannie przygotowanych profili pacjentów, terminów i miejsc wyjazdów, proponowanych zarobków oraz stopnia znajomości języka niemieckiego z pewnością wybierzesz pracę dla siebie.

Odpis aktu urodzenia, odpis aktu małżeństwa

Te świadectwa nie są konieczne do pracy w Niemczech, lecz mogą okazać się przydatne w niektórych sytuacjach. Odpis aktu urodzenia w języku niemieckim sprawdzi się, gdy zgubisz dowód osobisty lub paszport albo, co gorsza, kiedy ktoś je ukradnie. Jeśli masz dzieci i chcesz ubiegać się o zasiłek, tzw. Kindergeld, możesz zabrać także ich odpisy aktu urodzenia. Odpis aktu małżeństwa przyda się, wówczas, gdy współmałżonek również ma legalną pracę w Niemczech, wtedy wspólnie mogą rozliczać podatek.

Zdjęcia biometryczne

Dobrym pomysłem jest spakowanie kilku zdjęć do dokumentów, które musisz uzyskać na miejscu. Posiadanie własnych zdjęć nie jest obowiązkowe, ponieważ możesz także wykonać je w studiu fotograficznym w Niemczech.

Aktywny roaming

To nie dokument, ale drobiazg, który łatwo można pominąć. Przed wyjazdem sprawdź u swojego operatora sieci komórkowej czy twój roaming jest na pewno aktywny. Lepiej uniknąć przykrej niespodzianki, kiedy po przekroczeniu granicy nie będziesz mógł z nikim się skontaktować ani skorzystać z internetu.

Dokumenty, o które musisz się starać w przypadku pracy w Niemczech:

  • Zameldowanie – jeśli wyjeżdżasz do pracy w Niemczech na dłużej niż 3 miesiące masz obowiązek zameldować się pod wskazanym adresem. Konieczny jest do tego ważny dowód osobisty. W urzędzie musisz stawić się osobiście, lecz często towarzyszą przy tym pracodawcy, na przykład chcesz pracować w Niemczech jako opiekunka osób starszych, wtedy właściciel mieszkania melduje cię pod swoim adresem.
  • Steuerliche Identifikationsnummer – to niemiecki numer identyfikacji podatkowej, otrzymuje się go w momencie pierwszego zameldowania. Numer ten nie podlega zmianie, jest stały dla każdego, kto pracuje w Niemczech oraz stanowi podstawę do rozliczenia wynagrodzenia.
  • Sozialversicherungsnummer – obowiązkowy numer ubezpieczenia społecznego, jest nadawany wraz z podjęciem pierwszej legalnej pracy.
  • Lohnsteuerkarte – istotny dokument wydawany przez pracodawcę potrzebny do rozliczenia podatkowego.
  • Krankenkasse – obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, powinniśmy poinformować pracodawcę do jakiej kasy chcemy przynależeć i wpłacać składki.
  • Numer IBAN – w Niemczech wynagrodzenie jest wpłacane na konto pracownika przelewem bankowym. Numer IBAN uzyskamy zakładając konto w niemieckim banku (trzeba być zameldowanym). Na czas trwania ubiegania się o meldunek można podać pracodawcy polski numer IBAN, dodając litery „PL” przed numerem rachunku.

Warto należycie przygotować się do wyjazdu. Posiadanie odpowiednich dokumentów i znajomość formalnych wymagań, jakie należy spełnić wyjeżdżając do pracy za granicę, może nam oszczędzić wiele nieprzyjemnych sytuacji.

Previous ArticleNext Article
bratislava.com Industrialny hoker z oparciem do wyspy netaski.pl