Zdrowie i Uroda

Opieka nad osobami starszymi

Samodzielność osób starszych bywa niekiedy mocno ograniczona, co ma związek z chorobami wieku podeszłego. W takiej sytuacji stajemy przed poważnym dylematem – jak zapewnić seniorowi opiekę, aby było mu dobrze, a jednocześnie nie ucierpiało nasze życie rodzinne i zawodowe? Wybór nie jest taki prosty.

Opieka seniora – kluczowa rozmowa

Najważniejszym wyznacznikiem stopnia zaawansowania opieki nad osobą starszą będzie oczywiście zdrowie seniora. Na pewno nie należy wyręczać nikogo w codziennych obowiązkach, jeżeli stan zdrowia umożliwia w miarę normalne życie. Wiadomo, że im człowiek starszy, tym pewne czynności mogą sprawiać większe trudności, jednak dla samego dobra seniora warto go mobilizować do działania i wzbudzać w nim codzienną radość życia. Osoba starsza potrzebuje pełnej akceptacji i czasami wystarczy zwykła rozmowa, odwiedziny dzieci bądź wnuków, aby mieć w sobie siły do w miarę normalnego życia.

Tak naprawdę problem zaczyna się, kiedy senior zupełnie opada z sił i nawet codzienne higiena albo przygotowanie sobie posiłku nie jest możliwe. W takiej sytuacji konieczna będzie poważna rozmowa. Zdanie seniora ma znaczenie w kontekście podejmowania decyzji.

Opieka seniora – co wybrać?

Kluczowym wyznacznikiem jest oczywiście zdrowie seniora i to, jak zaawansowanej opieki wymaga. Równie istotne będą finanse. Każda, nawet najmniejsza pomoc osoby z zewnątrz wymaga określonych nakładów pieniężnych, a sam senior często może mieć niewystarczające środki na pokrycie kosztów specjalistycznej opieki ze względu na wysokość emerytur i rent w naszym kraju. Niezwykle ważny jest też komfort osoby starszej. Te wszystkie czynniki mają znaczenie przy podejmowaniu decyzji.

Stosunkowo najprościej, kiedy senior wymaga jedynie pomocy w robieniu zakupów i sprzątaniu, ale chce pozostać w swoim domu, który nie jest zbyt oddalony od domu swoich dorosłych dzieci. W takiej sytuacji wystarczy zazwyczaj dobrze przemyślany plan obowiązków rozłożony pomiędzy poszczególnych członków rodziny, ewentualnie też doraźna pomoc sąsiadów.

Gorzej, gdy rodzina mieszka w innym mieście, a osoba starsza nie radzi sobie nawet z codzienną higieną. Wtedy należy rozważyć zatrudnienie profesjonalnej pomocy, czasami nawet wykwalifikowanej pielęgniarki. Obecnie nie ma z tym żadnego problemu, czasami wystarczy popytać znajomych. W końcu wielu z nich mogło już korzystać z tego typu usług. Niektórzy decydują się też na zabranie rodziców do siebie, jednak to rozwiązanie niekoniecznie będzie najlepsze, a na pewno poważnie komplikuje życie rodzinne. Trudno zapewnić osobie starszej właściwy poziom opieki, jeżeli jednocześnie trzeba chodzić do pracy i troszczyć się o swoje dzieci. Niektórzy seniorzy również niechętnie myślą o przeprowadzce do swoich najbliższych, ponieważ nie chcą być dla nich za dużym ciężarem.

Pozostaje jeszcze jedna opcja, czyli domy opieki. W naszym kraju to rozwiązanie nadal wzbudza pewne kontrowersje, jednak warto mieć na uwadze, że czasami jest ono najlepsze, a na pewno w sytuacji, gdy senior wymaga całodobowej opieki specjalistycznej.

Autorem artykułu jest firma Prosenior, specjalizująca się w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.

Previous ArticleNext Article