Ciekawe

Obróbka skrawaniem

Na przełomie lat najpopularniejszą obróbką materiału wciąż pozostaje obróbka skrawaniem. Praktycznie niemożliwe jest wykonanie maszyny, urządzenia czy chociażby mebli bez jej wykorzystania. Obecne technologie sprawiają, że jest ona uniwersalna oraz umożliwia wykonanie dowolnego kształtu czy otworów.

Obróbka skrawaniem

Wykorzystywana w obróbce wielu rodzajów materiału zarówno stali, aluminium, drewna, jak i plastyków. Sama obróbka jest rodzajem obróbki ubytkowej i polega na usuwaniu poszczególnych warstw materiału przy pomocy narzędzi skrawających, takich jak na przykład frezy palcowe do aluminium. Obróbka ta może odbywać się na frezarkach, tokarkach,wiertarkach oraz centrach obróbczych sterowanych numerycznie. W każdym przypadku niezmiernie ważny jest wybór maszyny jakiej użyjemy,narzędzia oraz parametrów obróbki (posuw, prędkość obrotowa, rodzaj chłodzenia oraz wiele innych).

       Obróbkę skrawaniem możemy podzielić na ścierną oraz wiórową. Obróbkę wiórową charakteryzują wykorzystane narzędzia o ustalonej geometrii oraz liczbie ostrzy,które w trakcie pracy generują określone wióry. Przykładem takiej obróbki może być wiercenie lub frezowanie przy użyciu frezu palcowego. Przy obróbce ściernej natomiast generowane wióry przyjmują postać drobin. Jej przykładem może być obrabianie materiału na szlifierce magnetycznej.

Czym pracujemy?

Najczęściej wykorzystywanymi narzędziami są wiertła, frezy oraz noże tokarskie. W zależności od materiału będą się one od siebie różnić. Wiertła do drewna posiadają inny zarys spirali rowka wiórowego oraz część skrawającą w porównaniu z wiertłami do metalu. Podobnie rzecz wygląda z frezami, których cech je charakteryzujących jest o wiele więcej.

Wśród frezów właśnie powstała chyba największa różnorodność. Zostały one przystosowane do wykonywania określonych kształtów w danym materiale. Stąd na przykład wyróżniamy frezy walcowe do stali, frezy palcowe do aluminium, frazy kątowe czy kształtowe do tworzyw sztucznych. Prócz samego zarysu narzędzia różnice polegają także na ilości ostrzy,materiału wykonania oraz czy występuje w nich kanalik dla chłodziwa. Różnic jest o wiele więcej, niestety jest to temat na całą książkę. Niestety niewłaściwy wybór narzędzia może spowolnić naszą pracę, a w najgorszym przypadku całkowicie uszkodzić nasz element.

Frezy palcowe do aluminium w swojej ofercie firma <a href="https://www.frezwid.com.pl/pl/produkty/narzedzia-i-frezy-do-okien-pvc-i-al/130-frezy-do-aluminium

„>Frezwid

Previous ArticleNext Article