Zdrowie i Uroda

Napoje dla pracowników- komu przysługują?

Każdy dobry pracodawca chce aby jego pracownicy byli w pełni zadowoleni z wykonywanego zajęcia, co w prostej linii przekłada się na ich produktywność. Dlatego też, na ogół bardzo troszczy się o przestrzeganie wszelkich praw pracowników, w tym prawa do darmowych napoi, które przysługują niektórym osobom pracującym w określonych warunkach.

Dla kogo darmowe napoje?

Niestety, nie wszystkim pracownikom prawnie należą się darmowe napoje dla pracowników, choć sytuacja powoli ulega zmianie na lepsze i coraz większa ilość pracodawców dba o tego rodzaju przyziemne potrzeby swoich pracowników. To, komu naprawdę należą się takie przywileje ściśle określa Kodeks Pracy. Oczywiście, prawo do „darmowej” wody mają osoby pracujące w gorącym klimacie, aczkolwiek okazuje się, że należy się ona także osobom pracującym w klimacie zimnym. W umiarkowanym klimacie Polski sprawę rozwiązują konkretne temperatury pracy I tak, osoby, które wykonują prace na zewnątrz mogą domagać się dostarczenia napoi jeśli temperatura przekracza 25 °C, bądź jest niższa niż 10 °C. Osoby pracujące wewnątrz hal produkcyjnych, czy w biurowcach również powinny domagać się swoich praw, jeśli temperatura miejsca ich pracy przekracza 28 °C. Duży wydatek energetyczny osób pracujących fizycznie jest równie mocnym prawnie argumentem, by pracownik mógł poprosić o należne mu napoje.
Pracodawca na ogół rozwiązuje problem poprzez zakup dystrybutora do wody, choć w szczególnych przypadkach, takich jak wyjątkowo niskie temperatury pracy, zobowiązany jest zapewnić gorące napoje. Wówczas najlepszym rozwiązaniem są zdecydowanie czajniki elektryczne, oraz specjalne termosy przechowujące gorący napar.

Inne rodzaje wody

Oprócz wody pitnej, prawo reguluje także ilość wody przypadającej na jednego pracownika potrzebnej do celów gospodarczych, przeciwpożarowych, czy sanitarno- higienicznych.
Szczególnie istotne są potrzeby sanitarno -higieniczne pracowników, którzy powinni mieć zapewniony dostęp do odpowiedniej ilości wody, uzależnionej od wykonywanej przez nich pracy. Osoby wykonujące prace brudzące, oraz te, które mają kontakt z niebezpiecznymi, zakaźnymi i toksycznymi materiałami mają prawo do zużycia znacznie większej ilości wody do celów sanitarnych. Analogicznie wiąże się to oczywiście z koniecznością zamontowania większej ilości umywalek.

Co trzeba wiedzieć

Dobry pracodawca dbający o zdrowi i komfort swoich pracowników powinien wiedzieć, że w sezonie letnim, dla którego charakterystyczne są uciążliwe upały, może dochodzić co nadmiernej utraty elektrolitów przez pracowników. To z kolei przekłada się na system ich pracy, oraz pogorszenie stanu zdrowia. Zaradzić temu mogą tylko specjalne płyny wzbogacane w elektrolity, konieczne przy tak wyczerpujących warunkach pogodowych.
Niestety, kwestia dostarczenia napojów do pracowników jest niepodważalna, a pracodawca musi wypełnić swój obowiązek. Rozwiązania w rodzaju ekwiwalentu pieniężnego po prostu nie spełniają swojego zadania, gdyż są prawnie nielegalne, a pracodawcy grozi grzywna za pogwałcenie obowiązków wobec pracowników.
Artykuł powstał we współpracy z firmą https://yazamco.com.pl

Previous ArticleNext Article