Ciekawe

Monety środkiem inwestycyjnym?

Inwestycja na przyszłość, która ma zabezpieczyć finanse i przynieść zyski to marzenie każdego, kto pragnie pomnażać swój majątek. Sposobów inwestowania jest wiele. W ostatnich czasach coraz większą popularnością cieszą się metale szlachetne, które nabywane są pod postacią bilonu. Na rynku numizmatycznym istnieją zarówno monety kolekcjonerskie, jak i tzw. bulionowe.

Monety bulionowe, a kolekcjonerskie

O ile, o monetach kolekcjonerskich słyszał niemal każdy, o tyle monety bulionowe wciąż stanowią tajemnicę dla tych, którzy na co dzień nie zajmują się kolekcjonowaniem monet. Monety kolekcjonerskie, inaczej zwane jako monety okolicznościowe, to bilon, który jest bity przez mennice z okazji ważnego wydarzenia lub celem złożenia hołdu ważnej osobowości. Ich nakład jest limitowany i posiadają swój nominał, przez co mogą być używane jako środek płatniczy. Monety bulionowe nie posiadają swojego nominału, nie mogą być stosowane jako środek płatniczy, a ich wartość ustala procentowa zawartość metalu szlachetnego. Obydwa rodzaje monet stanowią środek inwestycyjny. Źródłem zysku może być zarówno wzrost wartości kruszcu, jak i wartości kolekcjonerskiej.

Co wpływa na wartość monety?

Na wzrost wartości monety wpływa wiele czynników. Zarówno monety okolicznościowe, jak i bulionowe, mają pewną przewagę nad inwestowaniem w czysty kruszec, jak np. złotą sztabkę. Oprócz bowiem wartości metalu szlachetnego, zyskują jeszcze na innych aspektach, które czynią te przedmioty kolekcjonerskimi. To przede wszystkim okazja, dzięki, której moneta została wybita. To także estetyka jej wykonania i zwykła atrakcyjność designu. Jeżeli moneta jest częścią całej serii, to w komplecie znacznie zyskuje na wartości kolekcjonerskiej. Jednak, oczywiście najważniejszy aspekt wpływający na wartość monety to rodzaj kruszcu. Najbardziej pożądanymi są monety srebrne, złote i platynowe, ale te metale szlachetne nie wyczerpują rodzajów krążących monet. Obok nich, można spotkać również monety stanowiące stopy m. in. aluminium, cynku czy miedzi.

Co decyduje o wycenie monety?

Obok obligatoryjnych cech, które wpływają na ogólną wartość monety, o jej wysokości decydują inne, bardziej użytkowe aspekty, które głównie odnoszą się do stopnia używalności monety. Bez względu na wartość wynikającą z kruszcu, wartość monety może być niższa, bądź wyższa. Na wycenę danego bilonu wpływa stan wyglądu. Im lepszy stan monety, tym wyższa jej wartość. Okresowa moda może również przyczyniać się do wyceny monety. Dotyczy to oczywiście wydarzeń lub postaci zawartych na rewersie i awersie.

Previous ArticleNext Article
https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/ https://beesafe.pl/porady/gdzie-potrzebny-jest-paszport/ https://beesafe.pl/porady/sportowe-auta-do-20-tys/