Ciekawe

Kredyt hipoteczny w 2021 – co warto o nim wiedzieć?

Pandemia koronawirusa wywróciła cały świat do góry nogami. Czy liczne zmiany i problemy, z jakimi mierzymy się na co dzień, dotknęły również potencjalnych kredytobiorców? I tak, i nie. Oto kilka najważniejszych informacji, które warto poznać, jeżeli interesuje Cię kredyt hipoteczny w 2021 roku – sprawdź, jaki musisz mieć wkład własny, jak wygląda oprocentowanie kredytów i wszelkie inne istotne kwestie!

Kredyt hipoteczny w 2021 – czy trudniej go dostać?

Choć mogłoby się wydawać, że pozyskanie kredytu hipotecznego w 2021 roku może być o wiele trudniejsze, wcale nie jest to regułą. Okazuje się bowiem, że ze względu na panującą pandemię doszło do dużych spadków stóp procentowych, które z kolei wpłynęły pozytywnie na stawki WIBOR. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić w kolejnych miesiącach – tym bardziej, że pod koniec zeszłego roku mieliśmy do czynienia z rekordowo niską stopą oprocentowania kredytów hipotecznych (2,89%). Jest mało prawdopodobne, by oprocentowanie miało gwałtownie wzrosnąć i sprawić, że kredyty hipoteczne (https://fixly.pl/kategoria/kredyty-hipoteczne)  staną się zbyt „drogie”.

Warto dodać, że do końca czerwca 2021 roku banki muszą wprowadzić do swojej oferty kredyty hipoteczne ze stałą stopą oprocentowania. Będzie to korzystne dla wielu kredytobiorców, którzy uniezależnią się od rynkowych wahań i będą płacić identyczne raty każdego miesiąca.

Drugą istotną kwestią, mającą wpływ na „trudność” pozyskania kredytu hipotecznego, jest oczywiście wkład własny. Jeszcze przed pandemią wiele banków oferowało możliwość pozyskania finansowania przy minimalnym wkładzie zaledwie 10% – nie było to oczywiście regułą, ale oferty tego typu były dość powszechne. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej i minimalna wysokość wkładu własnego wynosi 20%. Oznacza to, że chcąc zakupić mieszkanie za 400 tysięcy złotych, należy zapłacić bankowi 80 tysięcy złotych ze swojej kieszeni. Nie jest to mało, jednak biorąc pod uwagę fakt, że mówiło się wcześniej nawet o minimum 30%, sytuacja kredytobiorców nie przedstawia się najgorzej.

Co się nie zmienia?

Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny w 2021 roku, wciąż musisz dysponować odpowiednią zdolnością kredytową, a także posiadać „czystą” historię kredytową. Wszelkiego rodzaju formalności, czas oczekiwania na decyzję i inne kwestie związane z tego rodzaju finansowaniem nie uległy zmianie. W dalszym ciągu możesz skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, a wiele banków oferuje możliwość załatwienia różnego rodzaju formalności online, co jest dodatkową korzyścią dla każdego kredytobiorcy.

Jeżeli więc obawiałeś się tego, że Twoja droga do zdobycia finansowania będzie o wiele dłuższa i bardziej kręta – nie obawiaj się i złóż wniosek. Niczym nie ryzykujesz, a możesz tylko zyskać. Oczywiście musisz pamiętać przy tym, że sytuacja jest zmienna – żyjemy bowiem w dość niestabilnych czasach, które niosą wiele niekoniecznie pozytywnych niespodzianek…

 

Previous ArticleNext Article
onraby.com https://skarzysko24.pl/wiadomosci/aktualnosci/28348-co-zrobic-w-przypadku-awarii-samochodu-na-drodze.html zobacz