O konieczności życia zgodnie z przyrodą i działaniach ekologicznych mówi się każdego dnia. Problemy związane z ochroną środowiska poruszane są najczęściej przy kolejnych katastrofach ekologicznych, kiedy skażone zostają olbrzymie połacią ziemi czy wód gruntowych. Czy my sami możemy wpłynąć na stan przyrody wokół nas? Okazuje się, że tak – wystarczy zmiana nawyków!
Podstawowym problemem w gospodarstwach domowych są śmieci i ścieki. W przypadku tych pierwszych problem segregowania odpadów został rozwiązany nakazem dla właścicieli domów jednorodzinnych – muszą oni segregować śmieci, w przeciwnym wypadku zapłacą więcej za wywóz.
Obecnie również mieszkańcy bloków mają możliwość samodzielnego segregowania – wszystko za sprawą spółdzielni, które zadecydowały o postawianiu kontenerów do segregacji śmieci.
Najczęściej popełniane błędy w domach
W naszych domach aż roi się od produktów, które mogą zagrażać środowisku naturalnemu – najprostszym przykładem są reklamówki. Wiele takich toreb reklamowych z nadrukiem dostajemy czy samodzielnie bierzemy w sklepach. Musimy jednak pamiętać, że są one tworzone z plastiku, który nie tylko rozkłada się przez setki lat, ale i zagraża naszemu środowisku naturalnemu, zwierzętom. Zamiast takich reklamówkę znacznie lepszym rozwiązaniem okażą się papierowe torby, również dostępne w sklepach. Zazwyczaj starczają one na kilka lub kilkanaście wyjść do sklepów. Kiedy zauważymy w nich przetarcia czy rozerwane elementy wystarczy wrzucić je do pojemników na makulaturę. Firmy zajmujące się odpadkami przekażą je do recyklingu.
Alternatywą dla toreb papierowych są torby płócienne.
Drugim często popełnianym grzechem jest marnowanie wody. Najczęściej nie zwracamy uwagi na to, aby podczas np. szczotkowania zębów zakręcić kran. Podobnie jest w przypadku kąpieli – zamiast nalewania wody do wanny warto wziąć prysznic – zużywamy wtedy znacznie mniej wody.