Dom i Wnętrze

Jak oświetlić mały pokój?

Kiedy zastanawiamy się jak urządzić mały pokój tak, by był optycznie większy, ale pozostawał w pełni funkcjonalny zwykle koncentrujemy się, na jakich kolorach użyjemy we wnętrzu, by optycznie je powiększyć oraz meblach, które nie przytłoczą i nie zagracą niewielkiej przestrzeni, jaką dysponujemy. To oczywiście najważniejsze kwestie, jakie musimy brać pod uwagę, czyli wybór jednolitych, jasnych, optycznie powiększających przestrzeń kolorów oraz lekkich, niskich mebli również w jasnych odcieniach, najlepiej ażurowych i przeszkolonych. Tym, co często pozostawiamy bez planu, kierując się jedynie naszym gustem i wyglądem przedmiotów, jest oświetlenie. To ogromny błąd, ponieważ dobrze dobrane oświetlenie może również powiększyć pomieszczenia oraz wzmóc efekt odpowiednio dobranych kolorów (na przykład światło odbijające się od białego sufitu optycznie podniesie pomieszczenie), z kolei oświetlenie dobrane źle może zniweczyć efekt kolorów i mebli oraz przytłoczyć całą przestrzeń.

 

Oświetlenie górne

Jeśli pokój jest bardzo niewielki, warto z niego w ogóle zrezygnować lub zaplanować oświetlenie nie wiszące-np. plafon czy inny rodzaj górnej płaskiej lampy. Pamiętajmy, że zawsze światło padające z góry daje cień, który optycznie sprawia, że pomieszczenie wydaje się niższe, niż jest w rzeczywistości. Nie znaczy to, że musimy rezygnować z lamp wiszących, ale wybierzmy niewielkie modele z otwartym górą kloszem (światło odbije się od białego sufitu, a pokój wyda się większy) i zdecydowanie zrezygnujmy z okazałych żyrandoli i dużych lamp z zamkniętym kloszem.

Szukasz więcej inspiracji? Sprawdź, jak urządzić mały pokój z głową!

 

Zbawienna harmonia

W małym wnętrzu liczy się minimalizm i harmonia, niezależnie od naszego gustu postarajmy się utrzymać całe oświetlenie, wszystkie klosze i kinkiety w jednej, spójnej stylistyce.

Oświetlenie boczne

Kinkiety to zbawienie dla małych pomieszczeń. Oświetlenie ścian sprawi, że pokój będzie się wydawać bardziej przestronny. Tu także kieruj się zasady kierowania światła w stronę sufitu. W przypadku długich i wąskich pomieszczeń kinkiety zamontuj na dłuższej ścianie. Dzięki temu optycznie poszerzysz pokój.

 

Previous ArticleNext Article
https://www.lendi.pl/blog/ubezpieczenie-na-zycie-przy-kredycie-hipotecznym/ icalcom.pl Pojedyńczy metalowy wieszak na ręczniki